Rovnátka a čelistní operace: Čtyři měsíce po čelistní operaci (24)

V rámci seriálu Rovnátka a čelistní operace, který byl publikován na blogu Rovnátka a život s nimi, je toto další díl. V úvodu budu vždy komentovat článek níže, který vyšel na výše zmíněném blogu.

Komentář 28.11. 2010: Mno, tak jsme udělali malý časový skok a z období těsně po operaci se přenesli o necelé 4 měsíce dopředu. Níže nabízí ještě krátkou rekapitulaci a už se pomalu chýlíme ke konci.

Čtyři měsíce po čelistní operaci

Já jsem byl na nějaké operaci? Cože? To si nepamatuju. Né,  vážně. Pro všechny ty, kteří mají strach, říkám, dá se to vydržet. Celkem v pohodě. V poklidu.

První 3-4 týdny po operaci jsem byl jen na tekuté stravě. Takže brčko a hodně na jemno rozmixované cokoliv, co šlo rozmixovat.  Toho moc  není, ale fantazii se meze nekladou.  Tolik  mléčných tekutých výrobků, jako jsem vypil během tohoto období, jsem nevypil snad za celý předchozí rok.
Další asi 3 týdny už se dalo jíst něco  hodně měkkého. Ale jen jednou denně. Těstoviny, bramborová kaše,  rozemleté maso apod. Oproti tekuté stravě z předchozího období to byl  posun o 100 %.
Po toto celé období jsem měl svázané zuby (čelisti) gumičkama. Mluvil jsem jak debil. A při delším mluvení než pár minut mě to začalo bolet. Takže jsem v této době komunikoval raději po emailu a ICQ.
Zhruba dva měsíce po operaci už se dalo žvýkat něco měkčího,  zuby už nebyly úplně k sobě svázané gumičkama, ale jen lehce po stranách. Dalo se s tím jíst, ale bylo možné si je na jídlo i sundat a pak nandat.
Vůbec ta výměna gumiček v prvních 6 týdnech (celkem máte v puse 6 gumiček roztažených mezi háčky na rovnátkách horní a spodní čelisti) byla vtipná. První samostatná výměna gumiček, kdy si jednou rukou a obráceným kartáčkem snažíte oddálit napuchlou pusu a druhou rukou s pinzetou se snažíte nasadit titěrné gumičky na háčky, stála fakt za to.  V nemocnici mi blbých 6 gumiček trvalo vyměnit asi půl hodiny. Doma jsem to v prvním týdnu zkrátil asi na 15 – 20 minut. Ono to prostě jde blbě, když máte na celé spodní čelisti pod zubama stehy, napuchlou pusu a bojíte se toho  dotknout. Pak  v závěru té šesti týdenní doby jsem zkrátil výměnu gumiček na neuvěřitelné 2 minuty. Prostě jsem se s tím už tolik nesral. 🙂
Po třech měsících už jsem jedl víceméně všechno, jen jsem se  vyhýbal úplně tvrdým věcem,  steakům či oříškům. Dolní ret už byl  asi tak z 50-60 % znovu citlivý.  Už bylo jasné, že se to srovnává, takže jsem byl  v klidu.

Zároveň jsem  mezi 2,5. a 3. měsícem po operaci chodil  na rehabilitace. Ty spočivaly v tom, že vám ukážou jak cvičit (otvírat pusu, zkoušet vyplazovat jazyk apod.), dále se trochu tváře a dásně masírují. Kromě toho vám pusu ještě nahřívají a pouštéjí vám do ní slabý elektrický proud. To  vše pro rychlejší hojení a obnovu nervu. Tuhle fázi jsem si docela užíval. Vše se lepšilo, otoky i modřiny už úplně zmizely, ret se vracel k normálu a pusu šlo otevřít stále víc.
Z první rehabilitace mám drobný zážitek.  Po dotazu sestry jestli to mám ještě oteklé, jsem odpověděl, že ještě trochu po stranách mám mna dásni takové bouličky, jako bych tam měl malé fazolky.  Ona na to odpověděla "to ale není oteklé, tam máte ty šrouby milý pane :-)". Tak nic noc.
Někdy v půlce čtvrtého měsíce jsem si koupil  pistácie. Na konci čtvrtého měsíce jsem  sežral pytlík nesolených arašídů. Kromě toho, že jsem je měl v rovnátkách snad všude, chroupat už jde celkem dobře. Ještě stále si dávám trochu bacha na to, abych nezakousl něco hodně tvrdého (třeba na tvrdé lískové oříšky si ještě netroufnu :-).
Každopádně, na konci 4. měsíce od operace už můžu prohlásit, že se to vrátilo celkem k normálu.
Navíc, celý průběh,  od prvního dne od operace  až po dnešek proběhl úplně v pohodě.  Žádné trápení. Naopak, někdy jsem  si to užíval, zažíval jsem stavy lehké euforie,  kdy jsem si říkal "mám to za sebou".
Několik lidí se mě emailem ptalo, jestli bych do toho šel  znovu. Z dnešního pohledu říkám ANO.

Nejste-li si jistí, neváhejte a jděte určitě do toho!

 


Všechny díly seriálu o rovnátkách a čelistní operaci:

 

Leave a comment