Hlava.net – Blog

Na ten křížek neklikejte

Znáte to určitě z různých IT vtipů. V programu je  potvrzovací dialog na smazání třeba objednávky. V něm jsou ale chybou systému místo tlačítek OK/Storno, dvě tlačítka „Storno“ a vy nevíte, které je potvrzení a které znamená zrušení volby. Podobné vtipy mají často někde v textu klíčové slovo Microsoft a je to vždycky k popukání. Až … až do chvíle, než se to stane ve vaší vlastní aplikaci.

Read More

Českému zdravotnictví chybí jen maličkost

Heleďte, to české zdravotnictví. Pohledem ze zahraničí je na skvělé úrovni. Našinec zde ale vidí pár (spoustu) nedostatků. Jako třeba jedna drobnost. Ze života. Naznačím, jak může být to naše české zdravotvníctví o něco efektivnější. Jen o kousíček. Maličký.

Read More

Microsoft Office 2010 – obnova poškozeného licenčního klíče

Ta tam je doba hledání licenčních klíčů na warez fórech, instalaci všelijakých key-generátorů, nebo hackování různými masochistickými způsoby. Ne, já jsem to samozřjemě nedělal, to dělali jiní. Už hodně dlouho (vlastně ještě déle) mám veškerý SW buď zdarma, nebo placený. A to třeba už i online s pravidelnou měsíční / roční platbou, což jsem si dřív neuměl představit ani ve snu. S legálním SW je všechno tak nějak jednodušší. A když dojde k nějaké „licenční závadě“, jsem v klidu, nečekám pány v dlouhých černých kabátech u dveří jako kdysi, … kdy jsem vlastně žádné hry pro ZX Spectrum neprodával, vlastně jsem byl jen zbytečně paranoidní.

Read More

Až si nás jednou …

„Až si nás jednou nejvrchnější kritik zavolá, všechna slunce zblednou, já tam budu jenom sám.
Co jsi tady dělal v čase, který byl ode mne dán? Čím jsi pomoh lidem, kdo tě vůbec zná?“

Read More

Přešel jsem na Mac

Ptala se mě žena: A co, že jsi se rozhodl přejít na jablíčko? Odpověděl jsem, že chci snížit množství nasíracích okamžiků s Windows a že už mě to s nima nebaví. Stejně jako jsem totéž začátkem roku úspěšně provedl s telefonem.

A taky dost překvapuju lidi, tak to tu chci trochu vysvětlit.

Nejlepší byla reakce jistého P.D., se kterým jsem měl nedávno schůzku v Cross Café. Hledal mě tam dlouhými pohledy dlouho a přitom já ho z povzdálí sledoval (ano, před tím jsme se už viděli). A pak z něj vypadlo, že někoho mého typu sice zahlédl, ale když viděl, že přede mnou svítí jabko, tak si řekl, že to je nějaký bláznivý applista a nevěnoval mi více pozornosti. Já jsem si ale neobarvil vlasy na blond. Jen jsem vyměnil hardware!

Read More

Sedm důvodů proč nedávám fotky svých dětí na internet

Ano, rozmohl se nám tu takový nešvar. Kde kdo dává fotky svých dětí (nebo někdy dokonce i videa) na internet. Na facebook, na twitter, instagram a kdo ví kam ještě. Děti jsou různého věku, tvaru, spočívající v různých polochách a konající různé aktivity.

Já tohle svým dětem nedělám. A níže si přečtěte proč.

Read More

Mini housing II (2014)

Přesně před 3 lety, konkrétně 18. 9. 2011 jsem tu slíbil, že téma Mini housingu (které jsem počal zde) opustím a nebudu se k němu vracet. Jenže. Nedá mi to a vrátit se k tomu musím. Jednak proto, že uběhly ty 3 roky, což je už docela dobrá doba na malé ohlédnutí. No a hlavně proto, že (a to by mohli potvrdit i jiní provozovatelé), jeden servřík nestačí.

Tři roky – ohlédnutí

Nejprve tu zrekapituluju nějaké vlastnosti, které měl tehdejší náš servřík a srovnám se stavem dnes. Jenom tak na úvod na rozehřátí …

 • TEHDY: Jednou za čas je třeba ho zapojit, aby si mohl stáhnouát nějaká nová data
  DNES: Už se zapojuje většinou sám.
 • TEHDY: Chybí mu jakékoliv kontrolky (zaplněnost disku, provozní teplota atd.)
  DNES: Kontrolek má dost a většinou je i používá.
 • TEHDY: Také nemá tlačítka Power ON/OFF, Mute
  DNES: To se nezměnilo.
 • TEHDY: Má poměrně dobře provedený audio výstup (ten využívá pro komunikaci s okolím)
  DNES: V průběhu času bylo provedeno nespočet aktualizací a tak dnes je komunikace s ním plynulejší, než se Siri od Applu. Nejčastěji využívané slovo je „Proč?“
 • TEHDY: Zaplněnost disku řeší odkládáním nepotřebných dat na externí nosiče
  DNES: Došlo k update utility ze zastaralé verze Pleen-Y na Notch Neek
 • TEHDY: Většinou se sám přepíná do sleep mode
  DNES: Pro přepnutí do sleep-mode si buď přehrává grafické soubory rychlostí 25fps a nebo vyžaduje download textových souborů, které si ale nesosá přes USB, ale využívá audio vstup a rozpoznávání audia
 • TEHDY: Má pohybové čidlo – když se s ním naklání ze strany na stranu, deaktivuje se u něj crying mode a aktivuje se sleep mode
  DNES: Tato vlastnost se s nějakou aktualizací rozbila.
 • TEHDY: Zdá se, že ještě při aktualizacích neupgradnul na takovou verzi, aby u něj fungoval správně cron – některé programy totiž spouští  ve zcela nahodilých okamžicích
  DNES: Cron jsme vyladili, i když určitou míru entropie se podařilo zachovat.
 • TEHDY: Velice rád exportuje některé typy dat ve chvíli, kdy nemá k dispozici zálohovací zařízení
  DNES: Toto se podařilo patchnout
 • TEHDY: Má krásně vydesignovaný displej, true color samozřejmě
  DNES: Uhlopříčka se zvětšila a hlavnš přibylo spousta nových znaků a tvarů

A co se objevilo nového? No, to by bylo na dlouho… Co je však jednou jistý – servříkovi se podařilo vybudovat si kolem sebe zvláštní magnetický pole, díky kterému přitahuje veškerou pozornost. Dále spotřebuje víc energie, zároveň vyžaduje víc pozornosti. Tu mu jak housingová společnost, tak admin velice rádi dopřejí a to i když sami už žádnou energií nedisponují.

 

V přípravě je druhý

Převzetí serveru od housingové společnosti do správy je ten správný a jediný bod singularity, který můžete zažít. Je to bod, kdy neexistuje čas a prostor, neexistujou ani pocity, chutě, vůně. Přesto se tohle všechno sejde v jednom jediném okamžiku, v okamžiku velkého třesku. V okamžiku, kde se všechno převrátí vzhůru nohama, pak se to vrátí zpátky, ale už nic není na svém místě. Ze začátku obrazně, později doslova.

Ale dost astrofyziky. Zpět k serveru a housingové společnosti.

Ani nevím, jak se to stalo, nicméně už v době prvního housingu, tušili jsme, že nám jeden server asi stačit nebude. Ačkoliv maintenance, zajištění SLA a servisní podpora je fakt pro admina dost náročná, objednal jsem si jakožto hlavní admin na jaře roku tohoto další housing.

Co jest psáno v prvním díle v článku Mini housing – zkušenosti po pár měsících je všeobecně platné i pro druhý housing. Nicméně, jak admin, tak housingová společnost už mají nějaké know-how, přesto několik rozdílů najdeme, namátkou:

 • Admin s housingovou společnosti už se nevydali na školení a toho googlení je taky výrazně méně
 • Různé pomůcky pro správu a support už jsou k dispozici a zejména admin už je umí i ovládat
 • Admin si opět nepřipouští, že by se něco mělo po ukončení housingu změnit
 • Odborné literatury a manuálů (např. Jak být tím nejlepším adminem, apod.) se už tolik nestuduje, jeden oříšek je ale stejný – jméno serveru!
 • Housingovka i admin jsou zvědaví, jak se stávající servřík srovná s tím novým a snaží se instalovat ty vhodné komunikační utility

 

A co po skončení Mini housingu verze 2014?

A zde můžeme zopakovat to, co bylo řečeno před 3 lety.

Jakmile skončí Mini housing, ve většině případů se vám servřík umístí do vlastní správy. Už sice není možné prodloužit housing, ale je možné (dokonce obvyklé), že si housingová společnost vyhradí právo se  o servřík nadále starat. Většinou pak s vámi více či méně spolupracuje a koordinuje správu serveru, ale ten už není umístěn v housingové společnosti.

Na další správu serveru po skončení doby housingu je též celkem běžné, že housingová společnost poskytuje SLA s velmi krátkými reakčními dobami. Obvykle to bývají maximálně minuty, někdy dokonce i méně.

Náš Mini housing poběží ještě cca 4–6 týdnů. Až mě ta blízkost už začíná trochu znervózňovat. Přesné datum ukončení Mini housingu není dopředu většinou stanoveno (plán je, ale závisí to na mnoha okolnostech). Jakmile se housingovka (závisí to tedy zejména na servříku) rozhodne Mini housing ukončit, budete informováni jako první a pozváni k převzetí servříku. Což se prý nedá přehlídnout ani přeslechnout.

Ale do této fáze ukončení housingu jsme zatím nedošli, takže si musíme ještě pár týdnů počkat, pak uvidíme. Každopádně se už těšíme. 🙂

 

PS: Ti z vás, kdo jste dočetli až sem a stále si myslíte, že jsem psal o skutečných serverech a skutečné housingové společnosti, zkuste se na to podívat ještě třeba trochu jinak.

PPS: A teď už nemůže nikdo brblat, že jsme neinformovali o tom, že budeme 4. 🙂

Chystáte nový digitální projekt nebo službu? Potřebujete se hnout z místa? Pomůžu vám to vysochat. Kontaktujte mě: