Behavee – nástroj s umělou inteligencí vylepšuje webový marketing

Nedávno jsem psal o eye-tracking nástroji Hawkeye , který na iPhone nebo iPadu dokáže sledovat, kam se uživatel dívá a to zaznemanávat. Teď si hraju s dalším analytickým nástrojem – Behavee. V článku se nechci věnovat celému Behavee, to by bylo na dlouho, ale jen jedné zajímavé funkci – Session Recordingu

Behavee je personalizační software pro webové stránky a e-shopy s otevřeným zdrojovým kódem, který kromě toho, že analyzuje a zpracovává chování návštěvníků webu, tak k tomu umí vytvářet  přizpůsobené vstupní stránky a nabídky (třeba s produkty či jiným obsahem). Za zmínku stojí, že Behavee využívá umělou inteligenci a je schopen se přizpůsobit v reálném čase. Je to zároveň otevřená globální platforma pro vývojáře s řešeními personalizace a doporučeními. A docela zajímavý je taky to, že to vyvíjí stejnojmenná česká firma sídlící v Dejvicích.

Srovnání s Google Analytics (GA) se samo sebou nabízí. Je to konkurence GA, doplněk, nadstavba nebo něco jiného? Není to ani jedno z toho. Behavee poskytuje trochu jiný pohled na chování zákazníků v reálném čase. Mezi tři hlavní rysy a do budoucna i killer features ve srovnání GA bych asi zmínil tyto:

  • Na základě chování zákazníků webu (a nebo i na spolupracujících webech) umí vytvořit personalizovanou nabídku produktů (služeb, …), kterou web následně zobrazuje
  • Nenechává si data pro sebe, ale přes API je zákazník může dál využívat (zkuste to chtít po Googlu) – viz API
  • Chování zákazníků na webu zpracovává a zobrazuje v reálném čase – nastavíte kampaň třeba na FB a okamžitě vidíte, jak na ni návštěvníci reagují a co na webu dělají

I bez výzkumu si troufnu tvrdit, že 3/4 majitelů českých e-shopů odpoví na většinu těchto otázek záporně:

Hraju si s tím tady na hlava.net a na firemním Neternitím webu. Druhý jmenovaný není asi úplně typický web pro nasazení Behavee (i když …*), nicméně analytických pohledů to má mraky – návštěvníci, chování, akvizice, zboží, prodeje, cíle, kanály a další. Samozřejmě tu najdeme i heatmapy.

Session Recordings v Behavee

A teď to, co mě baví nejvíc – Session Recordings. Tedy nahrávky chování návštěvníků (resp. konkrétních sessions) zaznamenané v reálném čase. Ke jedné takové návštěvě jsem amatérsky stvořil tohle video.

Na první pohled uvidíte nějakou pohybující se stránku. Svůj pohled zaostřete na horní lištu a pak vpravo na vykreslující čáru pohybu myši.

Z nahraných sessions můžete vyčíst:

  • V jaké části webu se návštěvník pohybuje
  • Jak scrolluje nahoru/dolů a kam kliká
  • Jak dlouho kde strávil kolik času, nebo u jaké části stránky se zarazil
  • Jak jezdil myší
  • Z jaké na jakou stránku a za jak dlouho přecházel
  • Jak zadával data do formulářů (Behavee defaultně zobrazuje pouze hvězdičky „*“ místo znaků, což lze pro vybraná pole demaskovat)

Někdy už jen jedno shlédnutí může majitele stránky trknout a přispět k nějaké změně. Mnohem silnější a s vyšší vypovídací hodnotou je to samozřejmě ve spojení s další analytikou a zejména po nasazení personalizace. Ale o tom až zase někdy příště.

Pozn.: *) Na zmíněném webu jsme provedli už jen na základě „aha“ momentů vypozorovaných ze Session Recordings několik drobných úprav.

Behavee si můžete vyzkoušet i pro svůj web nebo e-shop  -> stačí se přihlásit na portal.behavee.com.

A na závěr pár odkazů do kontextu:

A dál?

Behavee se chystám nasadit na další weby, takže příště už to nebude jen takovýhle hračičkování, ale rád bych se podělil o konkrétní výsledky.

1 Comment

  1. Pingback: Týdenní digest #38 | Hlava.net

Comments are closed.

Stáhněte si eBook - Jak začít s automatizací obchodních procesů
This is default text for notification bar