10 základních pravd, které (ne)změní váš život

Další populární článek na serveru Entrepreneur přínáší návod na „lepší život“. Jistě, nepočítejte s tím, že vás nějaké desatero změní. To ani není účelem těchto článků. Vnímejte to jako možnost se alespoň na mikrosekundu zamyslet nad tím, co jste, kam jdete a proč tam jdete.

Volný překlad hlavních tezí článku 10 Fundamental Truths That Will Change Your Life doplňuji jako obvykle svými osobními komentáři.

Začnu citátem:

It’s surprising how easy it is to lose sight of the important things in life. Busy schedules and regular routines have a tendency to put the brain on autopilot.

Ve firmách, kde lidi (většinou majitele) vyháním z ohrádky operativních činností, to vidím docela živě. A poznal jsem to i na vlastní kůži. Je to ten stav, ve kterém se dostanete do fáze, kdy vás požírá operativa. Náplň vaší práce je řízena okolím či okolnostmi. Náplň. Opakujte si to slovo. Náplň. Co je to vlastně náplň? Je to něco, co je uvintř něčeho, něco co vyplňuje nějaký prostor. Náplň v koblize je důvod, proč si tu koblihu kupujete. Marmeláda, puding, nutela. Je vaše náplň práce přesně to, co by vám mělo nejvíce chutnat? 

Pojďme k jednotlivým bodům.

1. Velký úspěch často předchází selhání

Ano, to jistě platí u všech úspěšných. Neexistuje nikdo úspěšný, kdo nezažil neúspěch. U neúspěšných je to jinak. U neúspěšných nenásleduje po selhání nic. Žádný další krok, žádný další pokus o úspěch. A to je vlastně hlavní rozdíl mezi úspěšnými a neúspěšnými. Zní to banálně, že?

2. Být zaneprázdněný neznamená být produktivní

Příklad? Politici jsou zaneprázdnění, ale ne produktivní. Víc k tomu není třeba dodávat. Zkuste přemýšlet u toho, co děláte, začínejte tím, co je důležité a ne to, co se vám zrovna chce.

3. Jste jen tak dobří, jak jsou dobří lidé, se kterými se stýkáte

Tohle je silná myšlenka, která se ale někdy hodně těžko plní. Jak poznat, že lidé, se kterými se stýkáte, jsou lepší než vy? Tak třeba … zapojte intuici. Řekněte si: Je tohle člověk, se kterým bych chtěl každý týden trávit nějaký čas? Je tohle člověk, u kterého máte po setkání pocit, že vás posunul, nachytřil, ovlivnil, udělal vás lepším?

4. Žijete život takový, jaký si ho uděláte

Jak se zpívá v jedné písničce – jaký si to uděláš, takový to máš. Nikdo to za tebe neudělá. Proč? Protože každý se stará buď o to, aby si udělal život takový jaký chce. A nebo se zabývá tím, jak si udělali život jiní. Z toho plyne, že málokdo se stará o to, jaký život si chcete udělat vy.

Teď jsem se do toho trochu zamotal. Prostě, uživej si, dokud to jde.

5. Strach je hlavním zdrojem lítosti

Je lepší něco udělat i když to nakonec nevyjde, než to neudělat a pak litovat, že jsem to neudělal. Tohle dost souvisí s předchozím bodem. Takovéto … „Mám toho člověka oslovit? Co když mě odmítne?“ … Serte na to. No a co, tak vás odmítne. Co víc se může stát?

6. Nečekejte na omluvu, abyste mohli odpustit

Hodit něco nepříjemného za hlavu, je pro někoho hodně složité. Hodit za hlavu myšlenku na to, že vám někdo ublížil, nebo se na vás dopustil nespravedlnosti, je ještě těžší. Dívejte se vpřed, něco užitečného dělejte, zabavte se něčím. A doufejte, že negativní pocity z předchozí zkušenosti přejdou. Hezyk česky se taky říká, že všechno zlé je pro něco dobré.

7. Žijte přítomností

Zkuste se soustředit na přítomnost, na to, co je právě teď. Někdy je to třeba jen 1 minuta z celého dne, kterou opravdu prožijete a která opravdu stojí za to. Zkuste si ji poznamenat, někam zapsat. Nebo zkuste dnes moderní Mindfulness (vizte kurz třeba na Sudoo zde).

8. Vaše vlastní hodnoty musí přijít zevnitř

Pokud vaše spokojenost pochází z toho, že se porovnáváte s někým jiným, pravděpodobně se dříve či později stanete závislý na někom jiným a ne na svém vlastním rozvoji a posunu vpřed. Zkuste se zaměřit na sebe a na svůj vlastní rozvoj. Hodnoťte svůj vlastní vývoj s tím, kde jste byli a co jste uměli před 1/2 rokem, ne jestli to umíte/víte lépe, než někdo ve vašem okolí.

9. Život je krátký

A kurva … Proč vám to někdo neřekl dřív, co?

10. Změna je nevyhnutelná – adoptujte ji

Naši předci říkali, že změna je život. Dnes už tuhle moudrost moc slyšet není a přitom stále platí. Vše se mění. A pokud se přestanete měnit a zůstanete stát na místě … znáte to. Kdo jednou zůstal stát, už stojí opodál.

Závěr a námět

A teď si projděte znovu všech 10 bodů a vyberte jeden, který vás nejvíc zasáhl. Napište si ho na papír, doplňte svůj vlastní pohled či poselství a ten papír si přilípněte na zeď tak, abyste ho viděli každý den alespoň jednou. Ale ne tak, abyste na něj celý den čučeli (tj. nedávejte si ho za monitor), stačí když ho uvidíte při příchodu/odchodu z kanceláře.

1 Comment

  1. Pingback: Workhackerův digest – T13 – Workhacker.cz

Leave a comment

Stáhněte si eBook - Jak začít s automatizací obchodních procesů
This is default text for notification bar