Mobilita válcuje náš svět

V prvním letošním digestu jsem zmiňoval tuto přednášku Benedicta Evanse o tom, jak technologie změnily (a mění) náš svět. Abyste měli o čem přemýšlet a nemuseli se probírat všemi jeho slajdy, tady vybírám to nejzajímavější.

Přemýšlejte o tom třeba tak, jak by mohly tyhle technologie ovlivnit způsob vaší práce. Ne dnes, ale už zítra.

1.Online byznys válcuje svět

Na rozehřátí ukázka výměny stráží – tabulka ukazuje vývoj příjmu firem Google, Apple, Facebook a Amazon (GAFA) vs. objem generovaný „starým“ segmentem PC, tedy Windows + Intel. Jak zřetelněji ukázat, že peníze jsou hlavně v softwaru a chytrých aplikacích, nikoliv v hardwaru a hloupém kancelářském software.

2. Deset let a strojové učení už je na akceptovatelné úrovni

Chybovost rozpoznávání obrázků klesla na 7 %, u řeči je to jen 4 %. Bohužel to neplatí (zatím) pro češtinu, ale rozpoznávání mluveného slova v angličtině už je na takové úrovni, že tato technologie opustila (poprvé skutečně masově v roce 2016) počítače a telefony a vydala se do běžných zařízení. A to jsme teprve na začátku.

3. Už ne mobile-first, ale AI-first

Nejvyšší generál Googlu ví o čem mluví. Před 2 či 3 lety se začal v oblasti vývoje webových stránek a apikací princip „mobile-first“. Tedy vše se nejprve navrhuje pro ovládání na mobilu /tabletu/ a až po tom se hledí na desktopové prohlížeče. Tohle už je zastaralé. Novým trendem je vyvíjet aplikace principem AI-first – ve volném překladu: vyvíjejte to pro použití umělou inteligencí.

4. Mobilní telefon je hlavně kamera

Kamera (foťák v mobilu, autě, brýlých, mikrovlnce …) spolu s umělou inteligencí se může stát univerzálním senzorem.

5. Aplikace a zase aplikace

Tohle je dlouhodobější tren, každý to ví, ale opět připomeneme. Máme ho denně v ruce a tak není divu, že už skoro 60 % času stráveného u „počítače“ si ukously mobilní aplikace. Tedy platí pro USA. U nás v ČR za dva roky.

6. Transparentní technologie

Frictionless computing je doslova „třeníprosté počítačení“. Počítač, ta krabice pod nebo na stole, se postupem let nenápadně přesunul z vašeho stolu do vaší kapsy, vlastně už i na ruku (smartwatch). Podobně se tenhle „počítač“ přesune časem do věcí, které už jako počítač ani vnímat nebudeme. Na obrázku výše je to Echo od Amazonu a chytré brýle (tyhle vypadají, že jsou od Disneyho :-). Ale to je zase jen začátek. Třeba počítač v autě je (kromě asi Tesly) dneska asi na takové úrovni, jako byly mobily před 10 lety. Ale co kdyby vaše auto umělo to, co umí váš dnešní smartphone?

7. Dnešní auta jsou jako mobily před 10 lety

Na dnešní auta se dívejte prizmatem toho, jak vypadaly mobily před 10 lety. Jak budou auta vypadat za 10 let?

Tohle asi nepotřebuje komentář…

8. Chytrá hloupá auta

Jsem zatím někde mezi 1 a 2. V běžném životě, tedy. Technologie jsou ale už zralé na to, abychom se dostali do bodu 4.

9. Další revoluce nákupních návyků

Jasně. Kouká to na nás, mrká to, ale zatím se to nějak robustně nerozšířilo. Dizrupce nákupních kanálů. Dneska každý nakupuje na intenretu. V nějakém eshopu. Ale co když TEN eshop přesuneme do chystrého zařízení. Do Amazon Echa (bod 6 výše), do pračky na prádlo, do auta, do … třeba i do hodinek. Na obrázku je známé tlačítko, kterým si můžete objednat prací prášek. Zkuste to ale domyslet dál.

10. Historie se (ne)opakuje

Tenhle slajd jsem na závěr vybral jen kvůli tomu citátu Marka Twaina: „Historie se nikdy identicky neopakuje, ale může se rýmovat„. Co bude příštím GAFA? Co úplně vymaže Wintel a marginalizuje obraty firem jakou jsou Google, Amazon, Facebook či Apple? Tesla? Něco to bude, jen zatím nevíme, co.

Leave a comment

Stáhněte si eBook - Jak začít s automatizací obchodních procesů
This is default text for notification bar