Hawkeye – eye tracking kamera ve vaší kapse

Webaři čas od času potřebují výsledný web otestovat nejen po stránce technické, ale chtějí občas vědět, co nejvíce lidi na webu zaujme, na co nejčastěji klikají, kudy jezdí myší či v ultimátním případě, na co jim nejčastěji padne jejich zrak. Na desktopu existují už celkem slušné nástroje na všechny uvedené metriky. V mobilním světě to bylo horší – než přišel iPhone X s FaceID a následně aplikace Hawkey.

Hawkeye  je  mobilní aplikace, která využívá přední kameru iPhone pro snímání očí uživatele a podle toho provádí vyhodnocování, kam se uživatel nejčastěji dívá.

Použití je velice jednoduché

V aplikaci nejprve zadáte název projektu a URL webu (já jsem testoval na svém www.hlava.net), který se má vyhodnotit. Následně projdete krátkým procesem nastavení kamery a očí, při kterém si aplikace kalibruje kam koukáte a poté vám ukáže cílovou webovou stránku.

Jakmile odstartujete měření, můžete s webem normálně pracovat, prohlížet, přecházet na podstránky apod. Zároveň se na displeji zobrazuje křížek, který indikuje místo, kam se právě díváte. Všechny posuny stránky se zaznamenávají jak do videa, tak se postupně vytváří heat mapa.

Ke každé heat mapě je navíc vytvořen i obrázek s grafem označující pořadí pohybu očí. Každá stránka je uložena celá, takže je možné i zjistit, kam už uživatel nedoscrolloval.

Aplikaci Hawkeye pro iOS je možné stáhnout v Apple Appstore a je zatím zdarma.

Jak vypadají výsledné heat mapy ukazují následující obrázky:
(článek pokračuje pod obrázky)

Hlavní stránka:

 

 

Reference:

O mně:

Co si o Hawkeye myslím

Ano. Zamyslel jsem se nad přesností měření. Na co se dá určitě spolehnout, je to, že máte v rámci (dlouhé) nudle mobilní verze přehled o tom, kam až uživatel doscrolloval a jestli se někde zdržel. Přesnost zaznamenání pohybu očí v rámci právě prohlížené části stránky je z toho, co jsem zatím zkoušel, docela slušná. Heat mapy zhruba odpovídají tomu, kam jsem se díval, ačkoliv některé části, zejména v rozích, nebyly zaznamenány – například jsem se několikrát (vyznamně 🙂 díval do levého horního rohu na menu. Křížek tam nezajel a ani v heat mapě zaznamenáno nebylo.

Hawkeye lze využít i na iPadu, kde díky větší ploše můžete získat lepší výsledky a pozorovat nemusíte jen webovou stránku, ale i statický obrázek. Třeba pro prozkoumání grafiky letáku nebo návrhu aplikace by to omohlo být užitečné.

Další vývoj

Hawkeye může být časem poloprofesionální nástroj. Ostatně autoři Hawkeye mají na Trellu Road mapu, kde můžete jednak sledovat vývoj dalších funkcí, tak i hlasovat pro ty, které by se měly realizovat nejdříve. Já jim tam hned doplnil, že by bylo fajn, aby výstupem byla i kombinace (souhrn, průnik) měření od více uživatelů.

1 Comment

  1. Pingback: Behavee – nástroj s umělou inteligencí vylepšuje webový marketing | Hlava.net

Leave a comment

Stáhněte si eBook - Jak začít s automatizací obchodních procesů
This is default text for notification bar