Chcete být v práci v pohodě? Nedělejte těchto 10 věcí

Volný překlad článku Want to Be Happy? Stop Doing These 10 Things (autor: Jennifer Cohen). Chcete-li být spokojení (záměrně nepoužívám ten amerikanismus „happy“), měli byste se zbavit nebo minimalizovat těchto 10 věcí. A jak to tak bývá u článků typu „10 věcí …“, jde o povrchní žebříček věcí, které mohou mít hlubší myšlenku.

1. Neupínejte se na minulost

Tohle je asi nejdůležitější bod celého seznamu. Takový ten pocit, kdy se vám něco nepovedlo a vy jste se ještě několik hodin, nebo spíše dní zabývali tím, co jste měli udělat jinak, lépe atd. A přitom, všichni víme, že minulost nezměníme a že je lepší, když se věnujeme současnosti a budoucnosti. Lehce se to napíše, obtížněji se to dělá.

2. Neusněte na vavřínech

Naopak, tohle je jasný. Jakmile se spokojíte s tím, co máte a co umíte, tak už zítra budete pozadu za ostatními. Jak je to známé české moudro: kdo jednou stál, už stojí opodál.

3. Vykašlete se na sociální média

Ne snad jen proto, že to žere spoustu času. Což je fakt. Ale taky proto (a to je zaznamenáníhodné), že na sociálních sítích lidé sdílejí jen to lepší z nich. A když to pak čtete, máte pocit, že jste looseři, protože ostatní jsou lepší. Ale opak je pravdou. Jste lepší, než ti, kteří zaplňují vaší virtuální sociální bublinu.

4. Radujte se z přítomného okamžiku

Z předchozím bodem ještě souvisí tohle. Spousta lidí má už skoro fóbii z toho, že když nejsou online (na soc-sítích), tak jsou automaticky out. Ale to je jen takový šidítko. Ve skutečnosti je mnohem přínosnější být duchem v přítomném okamžiku. Klíčové slovo pro další studium je mindfulness, všímavost, nevo také sati.

5. Nepřehlížejte malé radosti

Krásně česky to shrnul spisovatel Ota Pavel:

„Umět se radovat ze všeho. Nečekat, že v budoucnu přijde něco, co bude to pravé, protože je možné, že to pravé přichází právě teď.“

K tomu není co dodávat.

(zdroj citaty.net)

6. Cvičte

Cvičte, sportujte, běhejte, hejbejte se. Pohyb způsobuje větší produkci endorfinů a ty působí na pocity štěstí. Není pohody bez pohybu.

7. Nenechte se otrávit

Tento bod trochu souvisí s tím prvním. Když vás někdo otráví, nebo vás někdo naštve, dokáže to zkazit opravdu celý den. Zkuste si říct, jestli to, co se vám právě stalo, stojí za to, aby vám to zkazilo den. Zkuste si říct, zda je to událost, která bude důležitá i za měsíc. Pokud ne, není to událost, která by vás měla negativně ovlinit.

Tohle se skutečně taky lehce píše, ale těžko se tím řídí. Někomu pomáhá panák, někomu 10km běhu a někomu pomůže jen to, že se z toho vyspí.

8. Vyhněte se zášti

Ublížil vám někdo? Leží vám někdo v žaludku a při každé příležitosti se vám vrací pocit, že byste mu/jí nejraději ublížili? Zkuste to pustit z hlavy, odpustit mu/jí, přenést se přes to a nebo si to s ním/ní vyříkat. Prostě to ze sebe nějak dostat. Nebo, pokud máte na někoho pifku proto, že je lepší než vy – zkuste toho dotyčného překonat.

9. Neignorujte vztahy

Lidi s mnoha příteli jsou štastnější, rychleji se zotavují z nemocí, bla bla bla … To jsou kecy, co? Prostě se snažte být mezi lidmi víc, než dosud. Snídaně, obědy, večeře nebo co-worky jsou vhodným místem. Networking akce jsou taky fajn, ale nemusíte se hned nutit do chození na hromadné rameno-poklepávací akce, pokud vám to nesedí. Jen prostě nedřepte doma a jděte mezi lidi.

10. Dělejte to, co milujete

Je celkem jedno, co to je, prostě si na to udělejte čas. Do toho patří koníčky, samozřejmě rodina a děti, aktivity, které máte rádi. Není co dodat.

Jennifer Cohen ještě dodává: Štěstí je volba. Je to jen o tom, abyste si udělali trochu času na přemýšlení, co je pro vás skutečně důležité a udělali vše pro to, abyste to mohli dělat.

Je to jednoduchý. Buďte v pohodě. 🙂

Leave a comment

Stáhněte si eBook - Jak začít s automatizací obchodních procesů
This is default text for notification bar