Kuna ví a trabant

Zápisek určen zejména pro Vidláka a spol. Skoro náhodou jsem se dostal na stránky Jiřího Dědečka a jak si je tak proklikávám, narazil jsem na album Řekněte to mýmu psovi – zde. Na tom by nebylo nic až zas tak převratného, ale součástí toho alba je i písnička Kuna ví (ke stažení v mp3 zde). Ta písnička mě zaujala ze třech důvodů.

Za prvé. Má chytlavou melodii. Je to taková ta písnička, která zaujme určitě i ty, kteří jinak toho dotyčného interpreta neposlouchají. Tahle od J. Dědečka má jasný rytmus, dokonce bych řekl, že má tak "hustej" rytmus, že se ho nemůžu v hlavě zbavit a to už to poslouchám dneska asi podvacáté.

Za druhé. Má zajímavý text. Takový (Jiří mi promine) krásně přihlouplý. 🙂

Kuna ví, kuna ví, kuna ví, až se z toho unaví.
Z únavy pak funí, to jsou zvyky kuní.
U jiného překvapí, nikoliv však u ní.

a nebo:

Grizzly ví, grizzly ví…
co je to být střízlivý
Sedne si do koutku
dá si vodu z kohoutku

Za třetí. Vidlák, kterého jsem zmínil v úvodu, má totiž kunu v nicku na ICQ. Od té doby, co ho mám v contact listu (a poté, co mi vysvětlil, co to znamená :-), jsem na slovo kuna senzitivnější. Takže kdekoliv se objeví kuna, vzpomenu si na něj. Né nějak přehnaně, ale ta asociace tam prostě je.

Tahle písnička je (dle mého soudu) zajímavá tím, že se dá zpívat jak s malýma dětma (pozor, některé části jsou trochu náročnější na výslovnost, např. opakování velbloud ví, velbloud ví …), tak i po několika pivech s přáteli.

Trabant

A to mi připomnělo jednoslokou píseň středoškolských let jménem Trabant, kterou jsme zpívali v každé druhé hospodě.

Celý text písničky pro děti do 15 let:

Jedu takle v bleděmodrym trabantu, žvejkačku mám přilepenou na pantu, a já si říkám to by byla paráda, kdyby se mi přilepila na záda.

A celý text pro starší a pokročilé:

Seru si to v bleděmodrym trabantu, cigaretu přilepenou na pantu, jaká by to byla asi paráda, kdyby se mi přilepila na záda.

Tahle sloka se zpívá stále dokola ve zvyšující se tonině a v rychlejším tempu. Zkuste si to někdy po pár pivech. 🙂

Trochu jsem zagooglil a v podání skupiny Marasd je Trabant tu (a jejich web zde).

Leave a comment