50 marketingových nápadů pro váš byznys v roce 2019

Petra Smith na webu Squirrels & Bears publikovala tento článek, který s jejím dovolením volně překlápím i na Workhackera. Obsahuje uctyhodných 50 tipů k tomu, co můžete udělat pro svůj byznys (nejen) v roce 2019. Určen je zejména pro freelancery, ale najdou si zde své i majitelé firem.

Když je vaše firma nová a neznámá světu, získání správné marketingové komunikace vám pomůže vybudovat vaši značku a rozšířit seznam vašich klientů. Hledání nových klientů je jedním z nejnáročnějších aspektů podnikání. Vyžaduje pravidelnou komunikaci, abyste měli trochu jistotu v tom, že vás na správných místech viděli správní lidé. A jakmile tito lidé budou připraveni koupit vaše produkty nebo služby, budou vědět, kde jste.

Zde je několik našich osvědčených marketingových nápadů pro vaši malou firmu, které byste měli vzít v úvahu v roce 2019.

(Pozn. Na rozdíl od úvodního slova, nejsou další body přesným překladem původního článku, ale volnou inspirací. Tu a tam doplňuji vlastními poznámkami)

1. Obnovte své kontakty

Úplně nejjednodušší způsob, jak dodat vašemu byznysu trochu šťávy, je využít kontakty, které už máte. Úplně nejlepší jsou vaši známí, bývali kolegové z předchozích zaměstnání nebo předchozích projektů. Ti totiž nejlépe znají vás a vaší práci.

Pět zakázek, na kterých jsem v posledních 2 letech dělal, byly získány od toho typu kontaktů. Dvě od bývalého spolupracovníka z firmy a tři od kamarádů, se kterými jsem dříve podnikal. Neviděl jsem je přes 10 let. Jednou mě napadlo, udělat „pivo po letech“, pokecat, spočítat v mezidobí narozené děti a povědět si, co kdo dělá.

Nikoliv hned, ale po čase z toho vylezla spolupráce na třech zajímavých projektech.

2. Účastněte se networkingových akcí

Grant Cardone v nedávném tweetu prohlásil „Nikdy jsem nezlepšil kvalitu svého života z domova. Vždy jsem musel vyrazit ven, abych získal nové poznatky.„:

A něco na tom bude. I když vám to je nepříjemné, vyražte ven mezi lidi. Poslouchejte, vnímejte a vyměňujte si myšlenky. Budujte vztahy.

Není nic důležitějšího v byznysu, než vytvářet, udržovat a upevňovat vztahy s lidmi. Ostatně, důkazem je už předchozí bod.

3. Zapojte se do byznysových skupin

Zapojte se do některé byznysové skupiny nebo komunity, ve které vám bude příjemně a která vám bude sedět. Jsou jich desítky, od úzce či odborně zaměřených (např. programátorská skupina frontendisti), přes různé čistě byznysové skupiny (Venture Club, Empiria 21 ad.) až po volnější uskupení (jako je třeba moje oblíbená ICA).

Budete-li aktivnější, můžete být doporučováni, budete vidět, vaše značka bude známější.

4. Požádejte o doporučení

Nic neprodává lépe, než důvěra.

Hádanka: Když potřebujete vyřešit nějaký problém, co uděláte jako první? Ano, zeptáte se v okolí, zda někdo nezná na tu danou oblast nějakého odborníka.

Buďte tím, koho ostatní doporučují. Jak to třeba může vypadat, prezentuji na webu zde Hlava.net.

5. Připojte s k webináři

Neuvidíte sice reálné tváře, ale pokud nejste úplně networkujícím typem, tak webináře (webinář = webový seminář) mohou pomoci. Už i v našich končinách jsou běžné, tak proč to nezkusit. Můžete komunikovat s ostatními online, ptát se, odpovídat. Není to sice tak živočišné, jako tváří v tvář, ale zase je to efektivnější. (a nemusíte nikam jezdit – jen nezapomeňte na bod 2)

6. Uspořádejte malé setkání

Máte-li čas a dostatek odvahy (a trochu nadšení), uspořádat vlastní networkingové setkání, je úplně to nejlepší. Dostanete tím na jedno místo lidi, které chcete potkat a když k tomu vymyslíte zajímavý program (s maličkou špetkou zábavy), může vám to v byznysu hodně pomoci. Jen pozor – je třeba vymyslet zajímavé téma a dobrý program.

Většinou takové menší akce pro 10 – 30 lidí ani moc nestojí. Často je možné se sejít v podniku se salónkem, ve firmě někoho z účastníků apod.

7. Otevřte si vlastní webinář

Pokročilejší variantou bodu 5, je rozjet vlastní webinář. Není to technicky ani finančně náročné. Jen podobně jako u uspořádání vlastní malé akce, potřebujete mít zajímavé téma a pokud nebudete tím hlavním (jediným) spíkrem vy, musíte sehnat zajímavé lidi, kteří mají vašemu publiku co říci. Tohle je důležité – musíte vymyslet takové téma, aby bylo přínosné pro vaše publikum, tedy cílovou skupinu. Pokud se živíte třeba on-line marketingem, nebudete přece organizovat webinář o pěstování růží, že?

8. Zajděte na vyhlašování cen

Ať děláte cokoliv, jsem si jist, že i ve vašem oboru se schází špičky, které si chtějí čas od času vzájemně poplácat po ramenou, povyměňovat si ceny a pobavit se (v internetové branži třeba IEA nebo WebTop100). Když nic jiného, tak zažijete, jak vypadá úspěch a třeba motivace pro něco, co může získat cenu příště.

9. Odměňte stálé zákazníky

Když děláte svou práci skvěle, bude to k vám táhnout zákazníky opakovaně. Co víc si přát, než spokojeného vracejícího zákazníka? Odměňte tyto loajální zákazníky. Někdy i jen drobnost může velmi významně posílit váš vztah s ním.

10. Doporučujte ostatní

Je příjemné někomu pomoci tím, že mu doporučíte někoho, koho máte ve svém okolí a důvěřujete mu. Nemluvíme zde o doporučení za provizi, ale o čisté předání kontaktů na někoho, koho znáte osobně nebo znáte jeho práci z vlastní zkušenosti. Ten, komu doporučení předáte, může jednoho dne zase dopořit vás.

11. Navazujte partnerství s jinými podnikateli a firmami

Pracovat s jinými podnikateli nebo menšími firmami je skvělý způsob, jak zároveň propagovat sám sebe. Jedou přizvete ke spolupráci na projektu vy je, podruhé oni vás. Jen se opět opět přesvědčte a ověřte, že spolupracujete se správnými lidmi a že jejich práce váš vlastní byznys nebo značku posiluje.

12. Mluvte na místních akcích

Pokud jste schopný řečník, zvažte účast na akci, kde se vyskytuje vaše cílová skupina, vaše publikum. Je to snad ta nejlepší cesta, jak dát o sobě vědět, posílit svůj brand a informovat ostatní „tady jsem“.

Navíc, většina akcí publikuje doprovodné materiály (články, vlastní web apod.), kde o tématech a řečnících informuje. Takže další kanál, kde se o vás ostatní mohou dozvědět.

13. Inzerujte v místních novinách

Pro ty z vás, kteří provozují nějaký lokální byznys, je nezbytné dát o sobě vědět v místních novinách či časopisech. Udělejte si průzkum možností, zjistěte si, za jakých podmínek jsou tam ochotní o vás napsat, nebo kolik zde stojí inzerce.

14. Odneste leták do kaváren a co-workingových center

Kaváren a co-workingových prostor je po celé ČR mnoho. Letáková „kampaň“ je sice dost oldschool způsob marketingu, ale překvapivě ještě funguje. Tím spíše, pokud děláte B2C byznys.

15. Udělejte něco přínosného pro svou komunitu

Komunit kolem vás je spousty. Ať už jsou to občanská sdružení a nebo i podnikatelské seskupení, které jsme zmiňovali v bodu 3.

Vyberte si takovou, pro kterou si myslíte, že můžete uděšlat něco dobrého. Udělá vám to dobře a hlavně bude se o vás mluvit.

16. Sponzorujte místní akci

Místní akce už byly zmíněny výše. Dalším nástrojem, jak se zapojit a dát o sobě vědět, je kromě účasti na akci, také přispění na tuto akci. Plnění nemusí být jenom peněžní a přesto se můžete stát sponzorem. Kontaktujte pořadatele a zeptejte se, jak se můžete zapojit. Výměnou za reklamu vaší značky, produktu či služby.

17. Pište pro noviny nebo časopis

Máte-li něco zajímavého, o čem můžete napsat, napište to. Pak kontaktujte zástupce vybraného média a domluvte se s ním na publikování. Může to být místní časopis, oborové webové stránky nebo třeba i známý blog.

Každý provozovatel webu nebo vydavatel lační po kvalitním obsahu, kterým obohatí své čtenářstvo.

18. Nezapomeňte na vizitky

Ano, i v době Linkedinu, QR kódů i specializovaných aplikací na výměnu kontaktů, jsou vizitky stále ještě nejspolehlivějším způsobem, jak druhé straně předat na sebe kontakt.

Cizích vizitek má dneska každý desítky a stovky. Čím zajímavější ta vaše bude, tím lépe.

Mně se osvědčila služba MOO.COM, která dělá ty nejkvalitnější vizitky, jaké jsem zatím viděl. Jsou o něco dražší, ale mnoho lidí mi je chválí.

Chcete-li získat slevu 20 % na první objednávku vašich nových vizitek, použijte tento referenční odkaz: MOO.COM.

19. Nabídněte něco speciálního

Ideálně něco, co váš zákazník nečeká. Související službu, nějaký doplněk, nebo – pokud to má smysl – ochutnávku či ukázku nějaké nové služby či produktu.

Jen pozor na slevy. S nimi nakládejte jako s ohněm na dlani. Zahřeje, ale dosti často spálí.

20. Rozdávejte dárky

Hmatatelný marketing je lepší, než digitální. Nesejde tak rychle z očí. Pokud vyberete ten správný dárek a dáte ho správné osobě, bude ho mít dlouho na očích, nebo ještě lépe – bude ho používat. A bude vás a vaší značku tak mít dlouho (stále) na očích.

21. Zvedněte telefon

Telefonování může být hodně efektivní. I když pro většinu z nás nepříjemné. Zahrňte telefonování do své marketingové kampaně, reagujte telefonicky a snažte se dojednat schůzku. V nejhorším budete odmítnuti. Je to ale lepší, než nevědět nic.

22. Budujte si SEO-friendly webové stránky

Přizpůsobit své webové stránky vyhledávačům je dnes už nutností. Investujte čas/peníze. Pokud to neuděláte vy, udělá to konkurence. Resp. ona už to nejspíš dělá.

Více, než zaměřovat se na optimalizaci pro vyhledávače, je lepší to vnímat tak, že je to mnohem více optimalizace pro návštěvníky, které chcete oslovit.

23. Začněte psát blog

Pravidelné blogování vám nepřinese jen zvýšení návštěvnosti blogu, ale ukáže, že rozumíte tomu, co děláte. A pokud v tom budete úspěšní, váš blog nebude jen více čtený, ale také sdílený ostatními.

24. Pište i na jiné blogy a platformy

Nemyslete si, že všichni se hned na váš blog pohrnou. Je třeba působit i jinde.

Pište články i na jiné blogovací platformy. U nás třeba blog na iDnes.cz, nebo čím dál populárnější Linkedin.com (myšleno pro psaní a sdílení delších článků) nebo Medium.com.

25. Připojte se do online diskusí

Odpovídejte v diskusích, které čte vaše cílová skupina. Buďte věcní, pomáhejte a nesnažte se prodávat.

26. Zvažte PPC – reklamu s platbou za proklik

Pokud je váš web nebo blog nový, PPC reklama může být hodně užitečný nástroj ke zviditelnění. Jen to něco stojí. Proto zvažte jak celkový rozpočet, tak pečlivě važte klíčová slova, na která se bude ve vyhledávání objevovat.

27. Vytvořte si profi emailový podpis

Hodně jednoduchý způsob, jak svým stávajícím či budoucím zákazníkům předávat vaše kontaktní údaje, odkazy na webové stránky apod. Jen váš emailový podpis nezapomeňte udržovat aktuální.

28. Kupte si vlastní doménu

Pořiďte si emailovou adresu na doméně, která odpovídá vašemu byznysu. Provozujete opravdové podnikání, tak si k tomu pořiďte skutečnou doménu. Může to bý vaše jméno (třeba Hlava.net), jméno vaší značky (www.neternity.cz), nebo předmět vašeho podnikání (třeba Prozdravi.cz).

Doména stojí opravdu pár korun a vyplatí se to vyřešit hned na začátku.

29. Odesílejte pravidelné newslettery

Posílejte pravidelně newslettery s obsahem, který vás zajímá a která bude zajímat i vaše čtenáře a cílovou skupiny. Udělejte si ho opravdu krásný, aby byl nejen čtený, ale též dále sdílený.

Jen pozor na to, kde sbíráte kontakty! Od každého adresáta musíte mít k zasílání explicitní souhlas a každý newsletter musí obsahovat odkaz k odhlášení!

30. Proveďte průzkum

Zjistěte, co si vaši klienti myslí a co chtějí nebo potřebují. Navíc je to nenásilná příležitost, jak vaše potenciální klienty kontaktovat.

31. Vydejte e-book ke stažení

Ne, nemusí to být rovnou stostránkový e-book, může to být jakýkoliv hodnotný materiál ke stažení. Třeba příručka, krok za krokem, tipy a triky apod. Můžete si tím i rozšiřovat síť kontaktů a emailů – jen pozor na GDPR.

32. Nastavte si profily na sociálních sítích

Nevytvářejte si jen profil pro profil, ale věnujte čas i na doplnění kontaktních informací a vylaďte si i podobu profilů. A samozřejmě platí, že musíte mít na všech sociálních sítích konzistentní informace.

33. Sdílejte obsah na sociálních sítích

Sdílejte pravidelně kvalitní a užitečný obsah. Vyhněte se spamování a zaměřte se na kvalitu před kvantitou.

34. Spojte se s ostatními na sociálních sítích

Vyhledejte si relevantní osoby, které byste pravidelně chtěli sledovat, propojte se s nimi a sledujte je. Čím více lidí budete sledovat, tím více lidí může mít zájem sledovat i vás.

35. Inzerujte na sociálních sítích

Podobně jako PPC, zvažte zařazení do svého marketingového mixu i placenou reklamu na sociálních sítích. Pokud vám to samozřejmě umožní váš rozpočet.

36. Využívejte služby na objevování obsahu

Existují služby, které umí doporučovat uživatelům obsah. Zapojte do nich váš web nebo blog, pomůže vám to dostat ho mezi lidi, získáte tím větší čtenost.

37. Propojte váš web se sociálními sítěmi

Umístěte na váš web viditelně odkazy na vaše profily na sociální sítě a ujistěte se, že i na vašich profilech v sociálních sítích máte uvedené správné odkazy na váš web.Nezapomeňte, že sociální sítě jsou jen jednou z cest, jak se dostat k novému byznysu, nikoliv cílovou destinací vaší činnosti.

38. Vytvářejte a promujte rozmanitý obsah

Buďte inovativní při vytváření obsahu. Využijte nejen textu, ale třeba i videí, podcastů nebo infografiky. Čím více různorodý váš obsah bude, tím zajímavěji bud epůsobit na sociálních sítích.

39. Pošlete tiskovou zprávu

Pokud máte novinku, o které jste přesvědčeni, že bude zajímat i novináře, sepište stručnou tiskovou zprávu a odešlete ji svým kontaktům mezi novináři. Zásady o nespamování zde platí také.

40. Naučte se štítkovat

Používání štítků na sociálních sítích pomáhá vyhledávačům i ostatním lidem se zorientovat o čem píšete. Štítkování (nebo taky tagování) také umožňuje sdružovat podobná témata, takže pokud někdo hledá nějaké konkrétní informace, snáze vás může díky štítkům najít.

Štítek vypadá třeba takto: #internetový #marketing #2019

41. Vytvářejte si databázi kontaktů

Ve vašem okolí (fyzickém či digitálním) se jistě nabízí spousta lidí, kteří mají podobné zájmy jako vy. Nebo by mohly býti vašimi zákazníky. Nabízejte jim přihlášení k odebírání newsletterů, sledujte je na sociálních sítích nebo si sestavte vlastní seznamy.

Na Twitteru třeba takto vypadá Seznam majitelů IT firem.

A opět zopakuji: nespamujte a dávejte pozor na GDPR.

42. Posílejte pravidelné emailové kampaně

Jak vaše databáze kontaktů poroste, můžete začít posílat emailové zprávy vašemu publiku a v nich připomenout, jaký děláte byznys a jaké jsou u vás novinky.

43. Uspořádejte soutěž

Lidi rádi soutěží. Vymyslete a uspořádejte zajímavou soutěž, přidejte do ní nějaké pěkné ceny (nemusí být ani drahé) a propagujte ji prostřednictvím svých kanálů – včetně sociálních sítí.

Soutěž je obecně vedle uspořádání networkingových akcí hodně efektivní formou, jak oslovit vaší cílovou skupinu a dostat se více do povědomí.

44. Aktivně hledejte příležitosti

Pro malé podnikání a freelancery je v dnešní době mnohem více příležitostí, než kdy dříve. Podívejte se na weby, které nabízejí zakázky pro freelancery a rozšiřte si vaše portfólio o další zajímavý projekt.

Zkuste třeba Freelance.cz, Freelancer.cz, nebo Profinaut.com.

45. Zúčastněte se konferece

Prozkoumejte okolí a vyhledejte si konference, které vás zajímají a mohou být pro váš byznys užitečné. Zajděte tam a zkuste tam navázat komuinikaci jak se zástupci vystavovatelů, tak s ostatními návštěvníky. Můžete se leccos dozvědět nebo i naučit. A můžete tam také získat nové kontakty.

46. Vytvořte video

Využijte možnosti YouTube a vytvořte krátká videa, která můžete sdílet se svým publikem. Můžete třeba vytvořit průvodce „jak na to“ nebo něco podobného, které může být užitečné pro ostatní.

47. Požádejte o zpětnou vazbu

Požádejte vaše stávající zákazníky, co jste udělali výborně, prozkoumejte to a pak to opakujte. Kromě toho, že se dozvíte něco nového (třeba uslyšíte i nějakou kritiku), tak vám to pomůže upevnit vztah se zákazníkem.

48. Naučte se něco o SEO

Optimalizace pro vyhledávače (SEO) už byla zmíněna výše. Zkuste si nastudovat základy a sledujte trendy. Pomůže vám to psát lépe, volit lepší nadpisy atd.

49. Napište případovou studii

Napsat případovou studii zabere poměrně dost času. Ale je to úžasný způsob, jak předat vaše zkušenosti dál. Nemusíte použít jméno vašeho klienta, ale buďte co nejkonkrétnější. Příběh s dobrým koncem je to, co mají všichni rádi. Tak sdílejte ten svůj.

50. Požádejte o doporučení

Použijte vaše spokojené klienty pro propagaci vašeho byznysu tím, že je požádáte o testimonial (referenční dopis). Není nic lepšího, ne žkdyž váš a vaše služby pochválí váš klient. Nebojte se o to požádat a nezapomeňte si vyžádat souhlas s tím, že to můžete umístit na váš web – včetně jména, pozice a firmy.

Volně přeloženo (a doplněno) z článku 50 marketing ideas for your small business in 2019.

Workhackerův dodatek

A nezapomeňte na sebe. Relax, sport a dostatek potravy pro vaší duši, je stejně důležité pro rozvoj vašeho podnikání, jako 50 výše uvedených bodů. 😉

1 Comment

Leave a comment

Stáhněte si eBook - Jak začít s automatizací obchodních procesů
This is default text for notification bar