Pojďme to zkomplikovat, když to jde

Bylo nebylo jedno zadání: zjednodušit proces vyžadující práci ve dvou systémech, inovovat primární informační systém, zautomatizovat části tohoto procesu. A to tak, aby jeden systém byl primární (master) a ten druhý jen kontrolní a v zásadě pomocný. Tedy tak, aby obsluha nemusela pracovat ve dvou systémech.

A dny šly … šroty, šroty, šroty …. požadavky se měnily, vstupovaly do hry další entity a požadavky. Tu se objevila informace, že v jednom systému nejde ono, tu zas tamto je jinak, než se dosud jevilo.

Následně se vložil do hry třetí systém, který by měl s tím prvním (i druhým) kooperovat. Potud je ještě vše v pořádku. Náš systém se umí integrovat s kdekým a kdečím. Jenže narazili jsme na to, že tento třetí systém je před světem zase spíš uzavřený a komunikovat s ním je obtížné (čti: drahé). A tak aby se do něj dostala nějaká data z toho prvního primárního systému, je nutné nejprve vlézti do toho třetího nového systému, v něm zadat část dat, nechat je přenést do prvního systému a pak pokračovat v prvním systému.

Výsledek je tedy zřejmý: pro uživatele nutnost používat 3 systémy, z toho dva aktivně. Navíc vícebodová komunikace mezi 3 systémy, kde v každém toku může dojít kdykoliv k nějaké závadě a celé se to rozsype. A přitom by stačilo tak málo – tedy umožnit prvnímu systému, aby mohl něco poslat přes standardní (nebo i nestandardní) rozhraní do toho třetího systému a nechat si vrátit výsledek. E-e. Slovy Cimrmana: „Božena Němcová je neprůchozí.“

Ale my se nedáme, dál hledáme řešení, které (když už se na to musí jít takhle komplikovaně) cílovým uživatelům aspoň trochu jejich práci ulehčí. Snad se nám to nakonec společně podaří.

Že by to šlo všechno mnohem a mnohem jednodušeji ví všichni. Jen se zcela oprávněně a pochopitelně hledá to ekonomicky nejpřijatelnější řešení. Akorát lituju ty, kteří to pak budou používat.

PS: Asi je zřejmé z dikce předchozích řádků :-), že my jsme v této pohádce ti, kteří se mohou snázeji a asi i levněji připůsobit těm druhým dvěma velkým systémům. A rádi to děláme. Leč jak je vidět, zatím to nestačí.

Leave a comment

Stáhněte si eBook - Jak začít s automatizací obchodních procesů
This is default text for notification bar