Jak na odhady pracnosti webových aplikací

V Neternity děláme často celkem atypické aplikace. Teď se třeba rozjíždí speciální obchodní systém, který je napojen na rozsáhlou globální databázi a účetní systém (k němu nemám vhodné přídavné jméno), nebo informační portál s více než dvěma desítkama dalších databázových tabulek. Ale o tom nechci psát.

Alfou a omegou je to, že klient by rád na začátku věděl, kolik ho to bude stát. Ale to požaduje ve fázi, kdy je zadání zpracované třeba jen na 2 stránkách. Jak na to? Povím vám dvě metody, které docela dobře (ne)fungují.

Představe si, že jste v situaci, kdy vám (budoucí) zákazník pošle poptávku (někdy jest to nazýváno zadáním) s více či méně rozsáhlým popisem. Ať už jde o jakkoliv rozsáhlý systém, většinou se to vejde na maximálně několik stránek A4. A vy máte za úkol dodat na oplátku (přesnou) cenu.

Na analýzu nebo alespoň upřesnění zadání není čas, peníze, ochota, v případě výběrového řízení to není ani možné.

Jak na to?

My často nejprve používáme metodu ŽáVeS a poté, abychom mohli zpracovat nějakou relevantnější nabídku, tak přikročíme k metodě Rozděl, panuj a zase spoj. Z didaktických důvodů začnu tou druhou.

 

Metoda č. 2: Rozděl, panuj a zase spoj

Je to metoda založená na 7 jednoduchých krocích. Zde jsou:

1) Zvážíme, zda poptávané řešení je podobné něčemu, co jsme dělali v minulosti, nebo zda to alespoň vychází z nějakého našeho produktu (eShop, eLearning, CMS apod.)

2) Projdeme si zákazníkem dodaný dokument, označkujeme si ho (vykřičníky, zvýraznění, smajlíky a fajfky)

3) Dále si (písemně, nebo alespoň mentálně) rozdělíme poptávané funkce na 4 typy:

  • ty, které máme v již existujícím produktu (viz bod 1) a plně odpovídají zadání nebo naší představě o tom, jakou má o poptávané funkci představu zákazník
  • ty, které máme v již existujícím produktu (viz bod 1), ale máme pocit, že je může klient chápat (poptávat) jinak, než my
  • ty, které nemáme, ale dokážeme si je představit
  • ty, které nemáme a ani nedokážeme odhadnout, jak to zákazník myslí, nebo je možno více výkladů

4) Na základě předchozích zkušeností s jinými projekty, ohodnotíme všechny výše uvedené body v počtu hodin práce a vynásobíme hodinovými sazbami

5) Na závěr připočteme licenční poplatky, čas strávený testováním, čas na projektové řízení a další práce. Všechny položky sečteme.

6) Pokud se ukáže, že součet všech položek je tak vysoký, že se nám to zdá nějak moc, tak opakujeme body 2 – 5. U větších projektů i několikrát.

6) Předáme obchodníkovi k vypracování nabídky

 

Celá tato práce zabere dle rozsahu i několik hodin čistého času. U extra velkých věcí i několik desítek hodin.

 

Metoda č. 1: ŽáVeS

Abychom si udělali úplně první nástřelovou hrubou představu o pracnosti poptávaného řešení, používáme metodu ŽáVeS. To je zkratka pro sousloví Žádné Velké Sraní.

Leave a comment

Stáhněte si eBook - Jak začít s automatizací obchodních procesů
This is default text for notification bar