Diplomové práce jsou zdrojem cenných informací

Další malý hack, tentokrát z oblasti sběru informací. Málokdo ví, že se diplomové a bakalářské práce také vystavují veřejně ke stažení na internetu. A obsahují spoustu zajímavých informací. K čemu je to dobré? Třeba když se potřebujete seznámit s novým tématem, zjistit k novému projektu základní data (průzkumy, statistiky apod.), nebo když si chcete rozšířit obzory. Uvedu vám hned dva příklady z mé praxe.

Kosmetické salóny

Kosmetické salóny a obecně salóny nabízející zkrášlující služby jsou pro většinu z nás (pro mě určitě) hodně okrajové téma. Nedávno jsem se dostal do situace, kdy jsem potřeboval zjistit nějaké základní informace jako:

  • Co je třeba k založení salónu
  • Jaká je konkurence
  • Jaké problémy řeší majitelé/majitelky salónů
  • Jak salóny inzerují a jaký dělaji marketing
  • Co chybí zákaznícím salónů na jejich službách
  • Atd.

Na tohle všechno by se dala najmout agentura, která by mi ta data pořídila přímo v terénu, udělala průzkum apod. Jenže, to by stálo spoustu peněztrvalo by to dost dlouho.

Takže jsem si vygooglil několik diplomových a bakalářských prací, dokonce z různých koutů republiky, které mi poskytly úvodní  vhled doproblematiky a nezanedbatelné penzum základních informací:

Většina prací se samozřejmě nedá číst úplně celá (mj. proto, že studenti tam musí nasypat i teorii, což je často jen copy/paste z literatury), ale základní informace, takové startovací know-how, tam je a máte to ihned.

3D tisk a jeho využití

Z úplně jiného soudku. Chtěl jsem si rozšířit obzory v oblasti 3D tisku. Začal jsem (mimo jiné) opět diplomkami. A narazil jsem třeba na tuto diplomovou práci pojednávající o využití 3D tisku v umění  (posudek vedoucího i oponenta zde). Mimochodem, jestli si myslíte, že umělci  využívají 3D tiskárny jen pro tisk nějakých skulptur nebo modelů, zkuste si prolítnout tuto diplomku.

Druhý příklad by mohl zajímat architekty. Tato diplomová práce se věnuje  přípravě podkladů a následného tisku 3D modelů budov. Tedy včetně přípravy a vytištění reálného modelu budovy.

No a co s tím dál?

Dva uvedené příklady jsou jen malou ukázkou toho, na co se dají práce studentů (vysokých) škol využít. Je třeba si samozřejmě uvědomit, že některé diplomové práce stojí za starou bačkoru a musíte hledat. Ale víte-li o tématu, kterým se potřebujete zabývat, opravdu málo a chcete-li si do něj udělat alespoň nějaký základní vhled, zkuste si přidat do googlího hledání frázi „diplomová práce“.

Autor je také důležitý

Druhá věc, která se nabízí hned poté, co vás zaujme konkrétní diplomová práce, je zamyslet se, kdo je jejím autorem.

Autorem je (obvykle 🙂 student, který věnoval někdy i několik měsíců svého času do rešerší, zkoumání, programování, studia literatury atd. Je to čas, který vy nemáte a mít nebudete. V mnoha případech dokonce pracoval na své práci s podporou nějaké firmy, která se tím tématem též zabývá. A nebo v lepším případě student ve své práci pokračuje i po škole profesionálně. A vy toho můžete využít. Třeba přizváním studenta ke spolupráci.

Někdy stačí, a to jsem už také zkusil, jen tak tomu studentovi napsat poděkování za cenný zdroj informací, přínosnou diplomku a vlastně nepřímou pomoc. I když tuhle zpětnou vazbu dostane až po několika letech od odevzdání diplomové práce, je to určitě fajn pocit. Dáváte mu tím mj. najevo, že to nedělal jen kvůli získání titulu, ale obohatil tím i někoho dalšího.

Zdroje v diplomové práci

Update 27.2.: Dnes jsem o možnosti zapojit do procesu získávání informací i diplomky povídal jednomu známému. A ten přišel s třetím (zcela zjevným, ale mnou před tím opomenutým) přínosem. Totiž, na konci diplomky je vždy seznam zdrojů, ze kterých autor čerpal. Což je vlastně další souhrn literatury a informací, kde můžete se studiem přirozeně pokračovat už více do hloubky.

A co vy?

Považujete diplomové práce jako zdroj prvotních informací za vhodný a efektivní?

Využíváte toho? Máte k tomu nějaký zajímavý poznatek?

Nebo používáte kromě googlení článků ještě nějakou jinou zajímavou (či originální) metodu, jak se dostat rychle (a zadarmo) k informacím?

Podělte se o to s ostatními do komentářů níže.

2 Comments

Leave a comment

Stáhněte si eBook - Jak začít s automatizací obchodních procesů
This is default text for notification bar