Podivný pohled pana Petra na programátory

V úterý se konala v PWC konference WebTop100, psal jsem o ní jeden spot včera. Dopolední blok, který jsem měl možnost navštívit, byl velmi podařený. Všichni řečníci byli skvělí, moderátor Petr Štěpánek nezapřel svůj svébytný smysl pro inteligentní humor a nebýt mé přetrvávající ospalosti přecházející do chronické únavy, užil bych si to velice. Ač zaujali všichni, jednomu řečníkovi se to podařilo více a bohužel ne zrovna v úplně pozitivním směru. Byl to Petr Ulrich z Qbizm.

Jemu se totiž podařilo ponížit programátory a grafiky zároveň na úroveň uklízeček a dělníků (nic proti nim). Prohlásil, že grafici (webdesigneři) a programátoři jsou jen takoví dělnící. Nemyslící stroje, kteří plní zadání svých chlebodárců, nebo analytiků či dalších lidí z nadřazené rasy.

Ve chvíli, kdy o tom vyprávěl, jsem s ním jen nesouhlasil a říkal jsem si "ok, jeho pohled, jeho názor". Dnes se mi to rozleželo trochu v hlavě a přijde mi to od něj mnohem víc podpásové, zbabělé a ponižující.

Pan Ulrich tvrdil, že pokud si dovolí programátor nebo grafik přijít s vlastním názorem, s vlastní myšlenkou, zlepšením či udělá něco po svém, už to není programátor, nebo grafik, ale je to napůl analytik.

Na tom by nebylo nic špatného, kdyby si to jen myslel. Ale on jim analytickou či inovativní roli doslova upíral! Grafici a programátoři by prý měli především "házet lopatou" a nekecat do práce analytiků a dalších manažerů. Ugh.

Petr Ulrich svou přednáškou zahájil prohlášením, že to chce trošku přehnat ("karikovat"), aby bylo lépe vidět, co má na mysli. Tématem přednášky bylo "Jak se domluvit s IT".

Ano. To jeho poselství je mi teď naprosto jasné: opravdoví grafici a programátoři jsou odpad, kteří oddřou tu největší dřinu, ale jinak by neměli mít vlastní názor a měli by raději mlčet. Co kdyby se od nich projekťák dozvěděl, že je to neschopnej blbec, že?

Čímž se, dle mého názoru, úplně minul tématem – totiž jak komunikovat s IT, případně s grafiky, designéry a dalšími odborníky. Mnohem raději bych si totiž poslechl přednášku o tom, jak vymlátit z webdesignera slíbenou grafiku. Existují jedinci, kterým pojem "dohoda", "slib", "spolehlivost", příp. "omluva" nic neříká. Jsou sice hodně šikovní, kreativní, ale když se výsledku nedočkáme, celý jejich talent si můžou strčit za klobouk. Viď, Richarde?

Míchat dohromady odborné dovednosti grafiků, programátorů a vůbec všech odborníků s komunikací jako takovou, je prostě poněkud pitomé. Pardon, pane Petře.

PS: Pokud takto pan Ulrich přistupuje k vlastním lidem, tak je mi zcela jasné, kam své CV posílat nebudu. A to nejsem ani programátor ani grafik.

Leave a comment

Stáhněte si eBook - Jak začít s automatizací obchodních procesů
This is default text for notification bar