Příprava zadání pro nový CRM systém

Motto: „Stavět dům bez dokumentace, je jako jezdit Formulí 1 po lese.“

Plánujete ve firmě nasazení automatizace, informačního nebo CRM systému? Chystáte se najít to správné CRM? Máte představu o tom, jak by nový systém měl fungovat, ale nedokážete udělat další krok? Jaké jsou priority? Jaký je správný postup?

Cloudové aplikace a SaaS (Software as a Service) jsou jasným trendem, jak se dostat levněji a rychleji k optimálnímu řešení informačního systému. Bez programování, nebo téměř bez programování.

Cloudových aplikací existují tisíce. Více než 100 cloudových aplikací, včetně významných i menších CRM systémů, už mi prošlo rukama při jejich implementaci do firem.

A nyní mohu pomoci s výběrem, přípravou a nasazením  nejen CRM systému i vám.

V jakých etapách postupujeme?

Cesta k novému informačnímu systému, CRM, či nástroji na řízení projektů vede přes 3 klíčové zastávky:

 1. Nejprve zpracujeme zadání, případně podrobnou analýzu, zahrnující popis procesů, strukturu dat a scénářů práce jednotlivých uživatelských rolí.
 2. Pak hledáme a vybíráme vhodný systém nebo více systémů, které budou mezi sebou propojené.
 3. A následně implementujeme systém do firmy, případné vytváříme integrace a automatizace.

K čemu potřebujete zadání?

K čemu zadání, když se nebude nic programovat? To máte tak. Čím komplexnější systém a složitější procesy, tím důležitější je, abyste měli vytvořené podrobné zadání. A těch důvodů je více:

 1. Často se během práce na zadání upřesní nebo vytvoří nové procesy.
 2. Zadání a proces jeho tvorby vám pomůže ujasnit si priority.
 3. Zjednoduší vám výběr vhodného systému.
 4. Zrychlí následnou implementaci.
 5. Ušetří vám peníze.

S čím vám pomohu

Audit a cíle

Výchozí stav, očekávání, cíle, obchodní plán, konkurence, trh, klíčové osoby. Zodpovězení otázky „Proč?“

Zadání a analýza

Funkce, procesy, role, KPI, omezení, scénáře. A též požadavky na vhodný cloudový systém.

Výběr vhodného (CRM) systému

Jakmile známe procesy, strukturu dat a požadavky na systém, kterým chcete vaše procesy podpořit, pak teprve můžeme vytipovat vhodné systémy.

Implementace

Implementace a nastavení systému dle zadání, nahrání dat, integrace na jiné aplikace a vytvoření automatizací.

 

Jak probíhá spolupráce

1. SEZNÁMENÍ
Budeme se potkávat a postupně půjdeme od zjevného k méně zjevnému a od celku k detailu. Potřebuji pochopit, proč chcete nový systém, co vám má přinést, jak podpoří vaše procesy.

 

2. SBĚR PODKLADŮ A INFORMACÍ
Studuji podklady a dokumenty, které máte. Pokud zatím nic nemáte, nevadí. Společně se díváme na to, jak fungujete nyní, jak by to správně mělo fungovat. Připravíme základ budoucího zadání a analýzy. Případně odstraníme mylné předpoklady a dojmy nahradíme daty.

 

3. SLADĚNÍ NOT
Musíme si být jisti, že víme, co chceme a proč to chceme. Pak se teprve zabýváme tím, jak toho dosáhneme. Už v prvotní fázi rád dělám náčrty, ptám se, ukazuju na příkladech. Potřebujeme si být jistí, že si rozumíme.

 

4. TVORBA ZADÁNÍ
Zadání nezvnikne tak, že se někde zavřu a za pár dní pošlu dokument. Tvorba zadání je proces, na kterém spolupracují obě strany. Obvykle připravuji popis procesů, strukturu dat, uživatelské scénáře a někdy i drátové modely. Důležité je, abychom dokumentu rozuměli obě strany.

 

5. VYTIPOVÁNÍ VHODNÝCH SYSTÉMŮ
Výhodou využití SaaS (Software jako služba) systému je, že je možné si na ně „sáhnout“ ještě před tím, než se rozhodnete je použít a implementovat. Můžeme si zkusit v nich udělat model nějaké části toho, co budeme potřebovat pak v reálném systému. Díky tomu si můžeme lépe představit, jak bude vypadat výsledek.


6. IDENTIFIKACE RIZIK A OMEZENÍ
Musíme si též ujasnit, kde jsou kritické části projektu – ať už z pohledu technických omezení, obchodních a nebo z pohledu výběru systému.

 

 7. VÝBĚR SYSTÉMU
Na rozdíl od tvorby systému na klíč, je třeba k výběru cloudové (SaaS) aplikace přistupovat tak, že každá aplikace má nějaké vlastnosti, něco umožňuje více či méně nastavit, případně v něčem ji není možné změnit vůbec. Toto vše si musíme říci, případně nasimulovat. Proto ostatně děláme zadání, abychom byli schopni dohlédnout dál, než za první roh.

 

8. IMPLEMENTACE SYSTÉMU
Nejjednodušší první krok je registrace do vybraného systému. Většina SaaS aplikací má předplatné formou platby za uživatele a měsíc. Dalším krokem je přizpůsobení tohoto systému vašim potřebám a procesům, nastavení, doplnění polí. A následně vytvoření integrací a automatizací. Tyto činnosti vyplývají jak ze zadání, tak se často ještě během implementace najdou věci, které chcete přidat. Čím flexibilnější systém, tím snadněji tyto změny můžeme realizovat.


9. SPRÁVA A ÚDRŽBA
Cloudová aplikace sama o sobě nepotřebuje přílišnou péči. Ale čím komplexnější je její struktura a čím vyšší je míra customizací nebo integrací na další systémy, tím častěji vznikají dodatečné požadavky na vylepšování a rozšiřování.

A ještě dodávám …

 • Ze schůzek či jednání zpracovávám po dohodě též zápis.
 • Dokumenty zpracovávám on-line v prostředí Google Workspace.
 • Podívejte se, co o mě říkají jiní
 • V případě potřeby povolávám experta (právník, grafik, výzkumník, copywriter, SEO, PPC, Google Suite …).
 • Jezdím k vám do firmy nebo komunikujeme on-line.
 • Vím, že žádné zadání nikdy nebude úplné.

 

Máte zájem o nasazení kloubové aplikace? Domluvte si se mnou schůzku v on-line formuláři.

Nebo napište e-mail na adresu eduard@hlava.net
Případně zavolejte na telefonní číslo: +420 737 377 733


A ještě jedna věc … tohle mi přišlo nedávno a rozhodně potěšilo:

 

 

 

 

Stáhněte si eBook - Jak začít s automatizací obchodních procesů
This is default text for notification bar