Zkušenosti s PDA po 2 měsících

Po několika (tak dvou, nevím přesně) měsících používání PDA (Fujitsu Siemens LOOX 600) se mohu, myslím, podělit o pár zkušeností. Result mohu napsat hned na začátku. Zatím jsem docela spokojený. A jaké mám důvody ke spokojenosti?
1) „Paperless office“
Je to hodně těžké, ale snažím se, abych veškerou pracovní agendu pořizoval v elektronické podobě. Proto na porady nenosím papíry a tužku. Jen PDA, nic víc. Nedělám to proto, že to vypadá efektně, ale proto, aby mi to ušetřilo práci.
Během dne (týdne) si do PC pořizuji poznámky pro vyřízení na konkrétní poradě. Pravidelně se to synchronizuje do PDA. Já poté před poradou popadnu PDA a frčím. Odpadla tedy cca 20-30 minutová příprava na poradu, kdy jsem vždy přemýšlel, co chci na poradě probrat a hledal poznámky.
Napsat si na papír poznámku či úkol je opravdu jednodušší než do PDA, ale pak si to stejně člověk musí přepsat, udělat z toho poznámky a úkoly do PC. Takže raději ťukám do PDA o pár vteřin déle než ostatní, ale ušetří mi to pak pár minut.
O použití PDA jako organizéru schůzek, porad a dalších akcí není třeba se zmiňovat. Ve spolupráci s Outlookem je to naprosto pohodlné.

2) Dovolená
Na dovolené se mi osvědčily dvě věci. Jednak to byla možnost přístupu na internet kdykoliv a kdekoliv (via mobil a bluetooth). Pravda, v zahraničí mi to nějak nechtělo fungovat, ale tam jsem to tolik nepotřeboval. Ještě když jsem byl v ČR a nebyl už u „normálního“ internetu, zjistil jsem si plno důležitých informací. Nedokážu si představit, že to obvolávám telefonem.
Druhý klad jsem objevil ve věstavěném Excelu. Možnost zaznamenávat si výdané náklady i s možností predikce dalších nákladů, přehledně, rychle a přesně. Dříve jsem papírky a notýsky ztrácel a většinou nepoužíval. K možnosti zaznamenávání myšlenek na čerstvém vzduchu se ještě dostanu.

3) Osobní agenda
Nevím, jestli to není degenerující. Leč, zaznamenat si úkol s připomenutím v určitý čas, kdy si myslím, že budu mít volno, je docela užitečná věc. A nemusím na to myslet. Zaznamenám a pouštím z hlavy (to mi nedělá sebemenší potíže :-). Ano, na to se dá využít i mobil. Ale přecijen. Výhodou je, že to člověk může mít all-in-one.
Samostatnou kapitolou jsou poznámky všeho druhu. Není nutné prozrazovat, co vše si poznamenávám :-). Ale je toho čím dál tím více. K tomu účelu používám PimWallet (nic lepšího jsem zatím nesehnal). To je software, který umožňuje zaznamenávat si do stromové struktury poznámky, dokonce i úkoly a schůzky (komunikuje samozřejmě s PDA outlookem). Zjednoduše řečeno je to elegantní nadstavba poznámek, které se normálně ukládají do souborů v adresářové struktuře, která odpovídá struktuře poznámek v PimWalletu.
Má to jen jednu chybu, která ale není způsobená programem, ale někde v ActiveSyncu. A to ta, že na počítači v práci, kde provádím synchronizaci, se mi nesynchronizují soubory s příponou pwi (to jsou právě soubory s vloženými poznámkami, čili poměrně důležité soubory :-). Na domácím počítači to funguje. Stejný ActiveSync, zřejmě stejné nastavení, stejný OS a přece různý výsledek.
Ale to jsem odbočil. Papír samozřejmě stále používám, ale jen v případě, kdy na mě zezadu v práci někdo skočí a něco po mě chce. Potom se vrhám po bloku, protože než bych vyndal PDA z kolébky atd., dotyčnému by myšlenka odplynula neznámo kam. 🙂 Zaznamenávám tedy až později pěkně v klidu.
Také není dobré si zapisovat každý i ten sebejmenší úkol. Např. nechci-li ráno zapomenout bábovku do práce, napíšu si to na papír. Také návštěvu WC tam nezaznamenávám. Zatím k tomu nepotřebuju ani papír. Tedy, myslím k tomu připomenutí. 🙂 Jinak tam papír občas potřebuju, zas tak všemocný PDA není. 🙂

4) Baterie, výdrž etc.
Zlé (zejména palmí) jazyky říkají, že PocketPCs moc dlouho na baterie nevydrží. Zlé jazyky mají pravdu. Ale to mi opravdu moc nevadí. Vždy je někde nablízku zásuvka. Adaptér je lehoučký. Navíc existuje autoadaptér, takže není co řešit. Během dne mám PDA v práci v kolébce, kde se nabíjí, pak zbytek dne (tedy vlastně večer) už nemusím nabíjet a v pohodě vydrží.
Dokonce mi většinou vydrží i přes víkend.

5) eBooks, Offline internet
Po dovolené jsem na elektronické noviny (PDA verze) ještě nepřešel, protože mi nefungoval již zmíněný softík pro offline čtení webových stránek (Sunnysoft World Offline 1.4). Ale předtím jsem skoro přestal číst klasické noviny. Stačilo mi pár zpravodajských kanálů a na cestu domů jsem si s tím bohatě vystačil.
K eBooks jsem zatím moc nepřičichl. Přečetl jsem jen povídku „Chudáček Eda„, protože asi je jasné proč. 🙂 Dále mám staženo asi 30 eknih, ale neměl jsem na ně zatím čas. Uvidíme výhledově.

6) Zápory
Abych nepsal jen samá pozitiva a sociální jistoty, zmínil bych i nějaké ty mouchy.
Je vidět, že PocketPC pohání Microsoftí produkt. Občas se stane, že systém zamrzne a je nutné provést soft reset. (hardwarový už ani neznám) Ale to bych spíše přičetl k jedné aplikaci, která (nezaregistrovaná) otravovala s registrací tak dlouho, až ho radši Windowsy umlčely. Bohužel slétl celý systém, jak už mají Windows ve zvyku. Ovšem po zaplacení mírného poplatku autorům programu jest úspěšně zaregistrováno a už nic nepadá.

Druhá moucha je audiovstup, čili mikrofon. Je prakticky nepoužitelný pro snímání vzdálenějších zvuků např. hovoru v místnosti pro jeho (ne)citlivost. Dá se použít maximálně pro vlastní poznámky, které je nutné do něj namluvit z bezprostřední vzdálenosti.

7) Závěrem
Skoro vše v jednom. Tak bych asi shrnul přínos PDA. A to ho nevyužívám zdaleka na 100%. Co bych opravdu ale uvítal, je silný databázový nástroj pro zaznamenávání strukturovaně zadávaných poznámek s možností vyhledávání, zaheslovávání, řazení, samozřejmě napojení na outlook apod. PimWallet toto řeší jen polovičatě a ještě se musí hodně rozvíjet, aby byl opravdu pretty good.
A dál by se mi hodilo rozšíření „PDA outlooku“ tak, aby dokázal pracovat se složkami kontaktů z PC Outlooku. Dokud toto nebude umět nějaká nadstavba, jsou kontakty v PDA docela k ničemu. V tomto případě se moc all-in-one (kontakty ze všech PC složek v jedné) nehodí.

[Music: Album Jedeme dál 2, Petra Janů + Petr Janda]

Leave a comment

Stáhněte si eBook - Jak začít s automatizací obchodních procesů
This is default text for notification bar