Střípky z konference E-marketing 2008

Ve čtvrtek 20.3. 2008 proběhla v prostorách Autoklubu ČR konference s názvem E-marketing 2008, kterou pořádala Economia v těsné spolupráci (nevím, jak jinak to nazvat) s Asociací.BIZ. Z konference jsem si odvezl, kromě pár letáků, CDček a nějakých časopisů, také pár poznámek a několik dojmů.

Každou podobnou událost vnímám vždy tak trochu jako svátek a malou osobní výhru nad neustávajícím přívalem práce a (někdy zbytečných) úkolů. Každá konference nebo podobná akce se dá chápat v několika rovinách – informační rovina, myšlenková rovina, sociální rovina.

Informační rovina

Když jsem v úvodu psal o poznámkách, tak právě poznámky spadají do tého roviny. Všichni přednášející, bez rozdílu, přinesou nějaké informace. Kromě jedné a základní společné "informace", kterou všichni přinesli (tou je naprosto zřejmé sdělení "připravil jsem se na přednášku velmi dobře"), se to názory a myšlenkami jen hemžilo.

Nebudu sem vypisovat všechny mé poznámky, ale bez dalšího komentáře nechám působit pouze několik klíčových slov, ze kterých možná vyleze ta nosná myšlenka (a možná taky ne):

  • integrace identit
  • social ads
  • deštníky
  • geomarketing
  • lokální portály
  • lokální služby
  • microsoft surface
  • tam někde na druhé straně je člověk
  • multimediální obsah
  • zapojení uživatele (člověka)
  • zjednodušení až na dřeň
  • příběh
  • emoce a pocity
  • social networking
  • eko nemusí vždy znamenat ekologický
  • možná a možná taky ne

Myšlenková rovina

Za velikou přednost konferencí považuji to, že mohu (jsem nucen) nic nedělat. Jen sedět a poslouchat (pozorovat) řečníky. Tento stav způsobí to, že dojde k aktivizaci mozku. Zjistí, že nemusí ovládat různé svaly (zejména prsty běhající po klávesnici), nemusí se starat o telefon (aneb konečně mám ospravedlnitelný důvod, proč nezvedat telefony) atd. Mozek tak má několik procent volných mentálních prostředků na činnost, na kterou si během dne většinou moc času nenajde. Mám na mysli rozvažování. Aneb více či méně volný proud myšlenek, který je korigován a ovlivňován tím, co řečníci vysílají. Tento proud je konfrontován s aktuálně řešenými problémy a porovnáván se staršími myšlenkami a nápady.

Nemohu zde pochopitelně prezentovat všechny moje myšlenkové pochody, které se míhaly mou myslí. Ale o jeden takový pochod se podělím.

Vlastně všichni prezentátoři použili ve svých přednáškách nějaké příklady z praxe. Tu se objevila úspěšná reklama, tu zajímavě zpracovaný web a tu zase rovnou soubor nových trendů, o kterých by se mohlo začít už brzy mohutně mluvit nejen na podobných uzavřených konferencích. A když jsem si všechny ty nápady srovnával, dospěl jsem k ne příliš překvapivému závěru, který je ale trochu znepokojující:

Každý dobrý nápad, který se ujal, je zároveň velmi jednoduchý, vždy je cítit člověčinou (je lidský) a působí strašně přirozeně.

Naopak, jakmile začnete jít k řešení problému strašně vědecky, složitě a sofistikovaně, málokdy to dopadne dobře. Já vím, nic nového pod sluncem. Ale ono je strasně složité, sestoupit z výšin výzkumů, analytického poznání, marketingových pouček a být prostě jen člověkem, který potřebuje vyřešit nějaký svůj problém. Kdo tohle dneska dokáže? Hmm?

Má to, co jsem napsal, něco společného s marketingem a nebo dokonce s e-marketingem? Možná. A možná ne.

 

Sociální rovina

Žádná takováto akce se neobejde bez klábosení o přestávkách, bez občarstvení (naštěstí) a bez těch, co během přestávky postávají v koutech a s mobilem v ruce vyřizují těch patnáct zmeškaných hovorů.

Z témat a myšlenek, které jsme o přestávce otevřeli, jsem si do paměti uložil pár zajímavých. Například to, že vydavatelství Economia je na prodej. Ne, že bych si to předtím nepřečetl v MaMu, ale v konfrontaci s názory těch, kteří tam pracují, je to ještě zajímavější. A stejně jako řádoví zaměstnanci, i já doufám, že Economii koupí někdo, kdo to s ní bude myslet upřímně (tím nemám na mysli Standu Grosse, zas tolik peněz nevyhrál).

Dále se probíraly výhody a nevýhody práce na volné noze v domácím prostředí. Jedna z diskutujících (volnonožka) vyprávěla, jak dříve vedla asi patnáct lidí a nyní je na volné noze a jediným jejím "podřízeným" je její pes. Velká změna, že? Závěrem jsme konstatovali, že volná noha je fajn, ale musí se člověk aktivně starat o to, aby se z něj nestal asociál bez funkčních sociálních vazeb. Zmíněné diskutující například chybí klábosení v kuchyňce. Nahrazuje to účastmi na konferencích, setkáváním se s přáteli a kolegy apod. A tak jsme se dostali volně k tématu social networking. Zde se nabízí otázka, zda sociální sitě typu LinkedIn, Orkut a další mohou nahradit tu kuchyňku.

Odpověď je jasná – nemohou. A to ani při zapojení videopřenosů. Jaký bude tedy trend sociálních sítí? Odpověď můžeme najít v klíčových slovech výše.

 

Poselství

Možná organizátory a přednášející zklamu, ale mám-li nosnou myšlenku konference shrnout do jedné věty a vyslovit poselství, které jsem si odnesl, pak bych ho obecně formuloval takto:

Buďte ve svých projektech přirození a snažte se vytvářet nové vztahy a vazby. Dejte vašemu projektu příběh a myslete na to, že na druhé straně sedí také pouze člověk se svými problémy, tužbami a potřebami.

Leave a comment

Stáhněte si eBook - Jak začít s automatizací obchodních procesů
This is default text for notification bar