PDA: It LOOX good

LooxJest tak, moudřejší se dovtípili, těm pomalejším poradím. Budu psát o tom, jaké mám první dojmy z PDAčka Fujitsu Siemens LOOX 600. Popisovat parametry není mým cílem, pro informace klikněte tady. Pro detail obrázku klikněte zde.
Jaké byly tedy první dojmy a zkušenosti?

Poprvé
Trvalo mi asi 10 minut, než jsem si ho osahal, prohlédl a zkusil první tapnutí (=klepnutí) přiloženým perem. Pocit to byl zvláštní, nový, zajímavý, nejistý. Po chvilce ale tento pocit přešel a tak jsem začal zkoumat, co to vlastně umí.

Internet
První, co jsem hned musel vyzkoušet, jak funguje Pocket Internet (MSIE pro Pocket PC). Po připojení LOOXe přes USB k notebooku, který byl připojen k internetu, se zobrazila stránka celkem rychle a čitelně. No, co jsem asi tak čekal. Pryč jsou doby podivných starých Palmů, LOOX má Windows CE se všemi přednostmi i zápory.

Bluetooth
S Modrým zubem byl problém. Zkoušeli jsme přenést 4 soubory mezi dvěma LOOXy přes Bluetooth, leč bezvýsledně. Musím tedy podotknout, že jsme nečetli návod. Ale i tak, postupovali jsme snad dobře.
Soubory se přenést nepodařilo. Zkusíme příště až bude více klidu.

IrDA
Další možností, jak přenést soubory mezi LOOXy, bylo použít infraport. To už šlo. Ale bylo to zoufale pomalé. Samotný přesun souborů netrval tak dlouho, ale příšerně dlouhou dobu si oba LOOXy mezi sebou „povídali“. Asi proto, že se viděli poprvé a tak si chtěli pokecat.
IrDA přenos mezi LOOXem a notebookem probíhal o poznání rychleji. Takže problém bude někde v softwaru na LOOXovi.
Ještě malá poznámka k umístění IrDA portu. Jak LOOX tak i notebook (který je také od Fujitsu Siemens) mají čidlo na levé straně. Chci-li tedy přenést nějaký soubor, musím otočit LOOXe vzhůru nohama. A to je trochu nepraktické. 🙂

Náhlý tvrdý reset
Jak jsem se dozvěděl z příruček, tvrdý reset znamená nastavení přístroje do výchozího stavu, tj. defacto vymazání veškerého nastavení, instalovaných programů a dalších dat, které si tam uživatel vytvořil.
Pokud nezálohujete, jste v pr…
Mě se přihodilo to, že jsem LOOXe vypnul, dal ho do pouzdra a pouzdro do tašky. Druhý den ráno jsem ho vytáhl a koukám a nestačím se divit. Byl resetovaný. Naštěstí to bylo jen po jednodenním používání, takže jsem o nic nepřišel. A od té doby jsem si nastavil automatickou zálohu.

Čeština
LOOX je dodáván s anglickým systémem a CDčkem pro českou lokalizaci. Nechtělo se mi do ní (líbil se mi ten panensky nedotčený systém :-), ale nakonec jsem se odhodlal. Lokalizace dopadla dobře, už na něm mohu psát i hezky česky.
Když už jsme u té češtiny. Nepochopil jsem, proč není nainstalován se systémem i font Times New Roman, který se běžně používá. Pokud otevřete soubor napsaný v Timesu a stažený z PC do LOOXe, uvidíte jen rozsypaný čaj. Pomohlo prosté překopírování fontu z PC do PDA, ale koho by to napadlo? 🙂

PenReader
Asi začnu psát zase čitelně. S PenReaderem by se to mohlo vyplatit. O co jde?
PenReader je utilitka, která umožňuje převádět text, který je napsán perem na displej, do textové podoby. Nainstaloval jsem si ho tam též s českou podporou, takže by měl umět rozpoznat i české znaky. Pokud jsme psal čitelně malými tiskacími písmeny tak, aby to přečetl i někdo jiný, přečetl to po mě většinou i LOOX. Bombastická věc. Ale, když jsem zapomněl, že to po mně musí taky LOOX umět přečíst a psal jako prase, chudák se samozřejmě nechytal.

Zvukový výstup
Připojil jsem k LOOXovi sluchátka KOSS Porta Pro, spustil na něm nějakou MP3 skladbu a… nestačil jsem se divit. Zvukově je na tom LOOX velmi dobře. Škoda jen, že se to moc nevyužije, protože používat LOOXe k přehrávání hudby je vzhledem k výdrži baterek nemožné.

Další software
Dalších programů pro Pocket PC je poměrně dost všude po internetu. Co jsem to ale tak prolézal, zatím mě žádný nezaujal. To bude ale asi tím, že zatím žádný nesháním.
Nainstaloval jsem si jen PDA verzi jízdních řádů MHD v Praze, ale bohužel ještě neměl možnost otestovat. Uvidíme zítra a dalších dnech.

Závěrem
Nebýt toho tvrdého resetu, byl bych zatím velmi spokojen. Systém se mi zasekl jen 3x za 3 dny, což je na poměrně mladé Windowsy pro PDA celkem slušné score. 🙂 Přitom 2x to bylo při zapnutí přístroje. Rozsvítil se korektně displej , ale pak začal „cvakat“ (velmi rychle opakovat zvuk, který se ozývá při ťuknutí perem na displej) a nebyla s ním řeč. Pomohl měkký restart. Během práce se zatím nezakousl.

Tak takové jsou moje první zážitky s Pocket PC od Fujitsu Siemens – LOOX 600. Pokračování někdy příště.

Leave a comment

Stáhněte si eBook - Jak začít s automatizací obchodních procesů
This is default text for notification bar