Jak jsem (ne)začal používat Thunderbird, synchronizace a Nokia

Zhruba před rokem jsem o Thunderbirdu uvažoval jako o emailové klientu. Ale tehdy ještě jeho rozšíření Lightning (kalendář+úkoly) nebylo na takové úrovni, abych s tím byl spokojený. Včera jsem se k tomu tedy po více než roce vrátil. Nainstaloval jsem si Thunderbird a Lightning plus pár dalších rozšíření a pomaloučku jsem nabýval přesvědčení, že už je to ono. Velké zklamání přišlo až po několika hodinách bádání a zkoušení toho, jak by se dal synchronizovat kalendář (Lightning) s mobilem Nokia N95.

Thunderbird s Lightningem jsem používal několik hodin a byl jsem z něj nadšen. Žádné "outlookovské" serepetičky kolem, rychlý, přehledný a celkem dobře konfigurovatelný. Dlouho jsem hledal nějaké rozšíření, které by umožnilo obarvit nebo změnit ikonku u složek. Říkal jsem si, že to je celkem základní požadavek (pravda, outlook tohle neumí) a že by to Thunderbird mohl umět, resp. že by na to mohl někdo udělat nějaký add-on. Bohužel, po asi hodině hledání, googlování a procházení fór jsem nic nenašel. Dokonce jsem zašel tak daleko, že jsem se snažil editovat chrome. No, programováním bych se asi už neuživil. Nešlo to a tak jsem to vzdal. Smířil jsem se s tím, že budu mít složky stejně jako v outlooku.

Další rozšíření bylo Quote Colors, které dokáže v emailech rozlišit různé úrovně diskuse barevně. Plus jsem si říkal, že by se mi hodil slovník českého pravopisu

Great. Vše fungovalo bezvadně. Bylo to rychlý a vzhledem k tomu, že jsem zvyklý z Firefoxu, tak jsem neměl s ovládáním a nastavení Thunderbirdu resp. Lightningu žádné potíže.

Synchornizace: Thunderbird + Lightning s telefony Nokia (Symbian)

Obrovské zklamání hraničící s nasraností přislo ve chvíli, kdy jsem měl už vše připravené a vrhl jsem se na poslední záležitost a tedy nastavení synchronizace kalendáře v Thunderbirdu s Nokií N95 (tedy telefon s operačním systémem Symbian).

Ti, kteří to už zkoušeli, jistě ví, že ani PC Suite (mám nejnovější verzi 7.0.7.0) a už vůbec ne ActiveSync nelze pro synchronizaci kalendáře (plus úkolů) se symbian telefonem použít.

Tak jsem hledal alternativu.

Ani nebudu vyjmenovávat, co vše jsem zkoušel. Například doplěk NokSync, který umí sice synchronizaci mezi Thunderbirdem a Nokií, ale umí jen kontakty a spolupracuje jen s PC Suite verze 6.8.x a nižší (nikoliv vyšší). Čili pro mě nepoužitelné.

Po mnoha hodinách googlování a pročítání diskusních fór u nás a zejména ve světě, jsem dokonvergoval k řešení jménem Mobile Master. To je software, který sice něco stojí, ale při dnešním kurzu eura vyjde docela levně (professional verze stojí jen 30 €).

Mobile Master – první dojmy

Tak jsem si nainstaloval Evaluation Version, tedy verzi na 30 dní zdarma a začal jsem to zkoušet. Zpočátku u mě svitla jiskřička naděje, že by to šlo použít. Mobile Master umí synchronizovat jak kontakty, tak kalendář a úkoly. A to nejen s Thunderbirdem a Lightningem, ale také s Outlookem, Lotusama a dalšími emailovými a PIM klienty.

Má dokonce i agenta, který sychronizuje automaticky, čili je to něco jako PC Suite od Nokie nebo ActiveSync od Microsoftu pro PDA s Windows systémy. Různá nastavení, kterými Mobile Master disponuje, se podobají těm,na které jsem byl zvyklý v PC Suite.

Vyzkoušel jsem si tedy synchronizaci a nějaký základ fungoval. Přenesly se mi jak položky z kalendáře, tak i ukoly a to oběma směry. Ale jakmile jsem se do toho ponořil hlouběji, moje nálada klesala…

Mobile Master – zatím nepoužitelný

Ač tento software vypadá úžasně, je robustní a má spoustu funkcí, má jednu (možná více)  zásadní chybu. Tím je kódování.

Mobile Master a Kódování

Thunderbird, jak jsem se někde dočetl, používá UTF-8. Mobile Master, kdo ví, jak nakládá s kódováním. Tedy, já vím. Nakládá s ním špatně!

Když zapíšu položku třeba do kalendáře a její název obsahuje české znaky, přenese se tato položka do kalendáře Thunderbirdu v pořádku.

Když ale zapíšu položku s háčkama a čárkama do kalendáře Thunderbirdu, do mobilu se přenese tak, že české znaky jsou zmršené.

Zkoušel jsem hledat různá nastavení, jak v Mobile Master, tak v Thunderbirdu, ale bez výsledku. Jediná možnost, jak toto řešit, je nepoužívat češtinu. Ale to dost dobře v praxi nejde.

Mobile Master a synchronizace s Nokií

Další, už drobnější problém, je v tom, že Mobile Master neumí synchronizovat oběma směry s kalendářem v případě, že kalendář není uložen jako ICS soubor. Což defaultní kalendář v Thunderbirdu není. Musí se tedy vytvořit nový kalendář (to je poměrně jednoduché) a ten už funguje.

To by však ještě tolik nevadilo, jako to, že když spustím synchronizaci, nutí mě Mobile Master, abych vypnul Thunderbirda. Když ho pak zapnu, tak:

1) Thunderbird mi napíše, že kalendář je v Read-Only módu

2) Když Read-Onlu mód vypnu a kouknu do kalendáře, nic v něm není vidět. Po opětovném spuštění mi Thunderbird nahlásí chybu kalendáře. Hlásí, že soubor ICS není v kódování UTF-8. Což má na svědomí zřejmě nějaký zásah Mobile Masteru. Tím se stává kalendář nepoužitelný, musí se smazat ICS soubor a vytvořit kalendář nový.

Suma sumárum – Mobile Master se použít pro synchronizaci kalendáře s mobilem Nokia (resp., s telefonem s operačním systémem Symbian) NEDÁ.

Žádné jiné řešení (kromě těch, které jsou postavené na tom, že se kalendář sychronizuje přes Google Calendar či přes nějaký jiný veřejný server – což je fakt DOST CRAZY) jsem nenašel.

Že NOKIA takhle ignoruje  jeden z nejvíce rozšířených alternativních emailových klientů bych ještě pochopil. Ale nechápu, proč existuje tak málo, resp. vlastně neexistuje žádný produkt, který by synchornizaci kalendáře Thunderbirdu resp. Lightningu s mobilními telefony typu Nokia,  řešil.

 

POUŽITÉ VERZE:

Thunderbird: 2.0.0.16

Lightning:  0.8

Mobile Master: 7.2.3

PC Suite: 7.0.7.0

 

Ví-li někdo jak alespoň vyřešit problém s kódováním, nebo zná jiný způsob sychnronizace, napište to, prosím, do komentářů. Asi nejsem jediný, kdo se s tím potýká.

 

AKTUALIZOVÁNO 10.8.2008

Thunderbird i Mobile Master jsem úplně odinstaloval a počkám si další rok, než se objeví nějaké použitelné řešení.

Leave a comment