RIP: eBanka 7. července 2008

V roce 2006 došlo ke sloučení Rajfky a eBanky. Zatím ale právní subjekt eBanka a.s. stále fungoval, stejně tak čísla účtů. Tehdy se vedly vášnivé diskuse o tom, jaký vliv bude mít Rajfka na eBanku a zda (nebo spíše kdy) ji úplně zahubí. Datum už je tedy jasný.

Včera vydala eBanka zprávu, kde oznamuje, že 7. července 2008 dojde k zániku právního subjektu eBanka, a. s., a nadále se bude používat jen název Raiffeisenbank, a. s.

Za mě musím říci, že chvíle s eBankou byly po celých těch asi 8 let, co tam mám účty, veskrze příjemné. Byl jsem ten typ klienta, který se poměrně silně ztotožnil se značkou eBanka. (asi něco jako někteří uživatelé Oskara nedají na Vodafone dopustit i kdyby nevímco 🙂 Možná ve mě ještě je ten pocit z přelomu tisíciletí, kdy internet vypadal jinak a eBanka předvedla něco, co tu dosud nebylo. Elektronické bankovnictví je vůbec stále nepřekonané (a asi zatím nepřekonatelné) a doufám, že to tak zůstane i po zániku právního subjektu.

Co je však velmi nepříjemné, dojde i ke změně čísla kódu banky z 2400 na 5500. Když pominu to, že číslo 2400 v číslech účtů pro mě představovalo jakousi značku, punc kvality, tak to znamená, postupně nahlásit jiné číslo účtu tam, kde to banka neprovede automaticky (naštěstí to udělá např. u ČSSZ, inkas, trvalých převodů apod.). Pro klienty určitě "dobrá" zpráva. Přechodné obdobé má být půl roku.

Vzhledem k tomu, že ke změně čísla účtu se klient nerozhodl sám z vlastní vůle, měla by banka uhradit veškeré náklady na tyto změny, které každému poplynou. Což je vlastně  nereálné, ale banka by měla alespoň přijít s nějakým zvýhodněním. Co takhle půl roku vedení účtu pro všechny zdarma? Nebo poplatky za příchozí a odchozí platby s 50% slevou po dobu 1/2 roku?

Bohužel asi zůstane u zbožného přání. eBanka se v dopise, který poslala klientům, o žádném zvýhodnění nezmiňuje.

Každopádně přeji eBance sladké spaní a pevně věřím, že šikulové z Rajfky za chvilku nebudou v pokušení pohřbít také internetové bankovnictví, tedy eKonto.

Více informací přímo v parte eBanky, které sama banka vydala.

Leave a comment