DELL E4200, Windows 7 a Firefox 3.5

Od včerejška mi stojí mi na stole mazel. Zkouším mu pustit žilou. A je to tedy fofrník. Cože? Nic pro ženský, protože oplývá pouze ostrými hranami a nemá žádné kulaté páčky a hejblátka. Prostě ostře řezané rysy chlapíka, který co nezískal na svalech, dohání výkonem, Ehm. Seznamte se:  DELL E4200.

Tenhle černej DELLák, kterej se 4-článkovou baterií váží pouze jedno ušmudlaný kilčo (slovy 1 kg), se navenek tváří jako mouchy-snězte-si-mě-autsajdr. Prostě takový telátko. Jenže, když jsem na něj nainstaloval pokusně Windows 7 tak, …

ODBOČKA

Měl jsem tam i Ubuntu, líbilo se mi. Dokonce jsem si s ním chvilku hrál. Ale linux má dvě drobné vady (teda možná víc, ale tyhle jsou zatím docela podstatné) – Thunderbird se neumí synchronizovat s Windows Mobile PDA a ty linuxový Open Office taky ještě nejsou úplně 100 % kompatibilní s MS Office. Fakt!Na detailu záleží.

Takže zatím se linux konat nebude. Ale snaha byla… 🙂

ODBOČKA

… tak jsem byl příjemně překvapen. Nebudu zatím popisovat Windows 7 jako takové, to přenechám jiným.

Zajímalo mě, jak se to celé bude chovat. DELL v sobě obsahuje 3GB paměti, 1,6 GHz Intel procesor a 126 GB SSD disk (tohle je spíš taková libustka – disk, který se netočí, nerachtá, nehřeje a ještě k tomu je rychlejší než rotační HDD – uvidíme, jak dlouho vydrží :-).

Instalace Windows 7 proběhla dost rychle (v porovnání s Windows XP), subjektivně to bylo pár minut (neměřil jsem). A taky s řádově menším počtem otravování nějakými dotazy během instalace. Vlastně se to nainstalovalo samo aniž bych to nějak zaregistroval.

Sice mám v systému nainstalován zatím jen Firefox 3.5 a pár doplňků, nějaké plug-iny a to je zatím vše, systém reaguje nadpozemsky rychle. Nevybavuji si žádnou funkci, která by trvala déle, než na lusknutí prstů. Prostě cvak, cvak, cvak … jako namazaný stroj.

Své udělalo i vyladění Firefoxu 3.5, který zobrazuje stránky fakt o dost rychleji než starší "trojka". Samozřejmě se to dá těžko srovnávat, protože srovnávám s Firefoxem 3 na jiném stroji, ale na rychlém internetu se zobrazují stránky asi tak rychle, jako když si listuji ve wordu textem. Cvak, cvak, cvak… Jakmile si přenesu veškerá nastavení, zkusím Firefox 3.5 se stejným nastavením, jako mám na 3.5 a pak se uvidí.

Taky přepínání oken, instalace nebo spouštění programů je v porovnání s Windows XP, 1GB paměti a "rotačákem" pocitově i objektivně jiná liga.

Ovšem … uvidíme jak se to bude chovat, až tam nainstaluju všechny ty serepetičky, zanesu to spoustou nastavení a budu nějaký čas používat. Zatím jsou to navíc pouze Windows 7 RC ve verzi buildu 7100, což by měl být poslední RC (release candidate) přes uvedením na trh.

Co mě ještě zaujalo na DELL E4200

Tenhle notebook jsem nevybíral moc dlouho. V porovnání s mým předešlým (ACER TM6464i – ten je ještě relativně výkonově vyhovující, jen váží o 2 kila víc a to je na moje stará ramena už moc :-), kde jsem prošel tuny různých recenzí apod. U E4200 jsem šel víceméně rovnou na věc. Jak se lidově říká, metodou ŽaVeS (žádný velký sraní). O DELLu jsem věděl, že je dobrý, kolega má E4300, takže to pak už byla jen otázkou zvolení konfigurace a hledání nejvhodnější nabídky (ceny). Navíc servis v režimu Next Business Day, který DELL standardně nabízí v ceně se může hodit.

Objevil se pouze jeden problém. Zkoušel jsem na notebook instalovat z originál instalačky Windows XP a ty zhavarovaly už během instalace. Holt, starý systém novýmu železu nenaučíš. 🙂

A ještě zpět k hardwaru. Stejně jak je pidi notebook samotný,  pidi je i síťový zdroj (velikosti asi jako o maličko větší kreditka s výškou zhruba 1cm) a je k tomu zatím nejmenší docking-station, kterou jsem kdy viděl. Myslím, že tyhle 3 kusy (notebook, dockina a zdroj) važí dohromady méně, než samotný výše zmiňovaný ACER.

A ještě jeden rychlý test:

Shutdown: cca 6 vteřin

Zapnutí: cca 23 vteřin (včetně boot sekvence – prostě od zmáčknutí power buttonku do naběhnutí)

Hybernace: cca 7 vteřin

Probuzeníz hybernace: 15 vteřin (včetně boot sekvence)

 

Takže teď budu chvilku používat Windows 7 a uvidím, jak se budou tvářit. Pokud by spadla rychlost odezvy a výkon programů i na polovinu, stále to bude velmi dobrý  a rychlejší, než můj stávající stroj. Ale Microsoft je nevyzpytatelný, tak nebudu zatím jásat předčasně.

Leave a comment

Stáhněte si eBook - Jak začít s automatizací obchodních procesů
This is default text for notification bar