Daniel Landa: povedená Kvaska s ještě lepší hudbou

Film Kvaska od autorské dvojice Daniel Landa a Mirjam Landa měl v kině premiéru minulý týden a tak mi to nedalo a vytáhl jsem na něj svou drahou polovičku. Ze začátku se trochu bránila, ale nakonec ochotně souhlasila. Ostatně, při poslechu soundtracku z filmu by ho nejeden příznivce Landy označil za nový muzikál ne nepodobný oblíbenému Tajemství (psal jsem o něm v článku Muzikál Tajemství: Daniel Landa nezklamal). A podobností s muzikálem Tajemství nalezneme v Kvasce několik, zejména v obsazení. Abych prozradil hned na úvod to podstatné – film se mi celkově líbil, i když následující text může vyznít trochu jinak.

Na film Kvaska jsem šel bez velkých očekávání. Už z recenzí (například na ČSFD) vyplývalo, že Kvaska nebude přijata tak zcela jednoznačně kladně, jako Landův předchozí divadelní počin Tajemství. Kvaska je totiž něco mezi filmem, filmem o muzikálu a muzikálem. A tak je třeba ho brát. Kdo očekává hloubku typu Johanky z Arku, výpravu typu Tmavomodrý svět nebo dějové zvraty Dana Browna, ten bude asi zklamán.

Kdo má však v oblibě Divadlo Kalich a jeho herce, navíc má rád typickou landovskou hudbu, bude nejspíš uspokojen. Kvaska je nepříliš náročný příběh o touze a o cestě za svým snem. Bohužel se ale nemohu oprostit od srovnání s Tajemstvím. Když jsem přemýšlel o tom, jak bych popsal děj, najednou mi v mysli vytanula replika z Cimrmana:

"Vážený pane, Váš dramatický pokus jsem bohužel četl, a nevím, co Vám mám vytknout dříve, zda chatrný děj, mátožnost postav, či veškeré prohřešky proti zákonům dramatu, jichž jste se stačil dopustit již během prvního jednání. … Nevím, čím jste vyučen, nebo v jakém oboru vzdělán, ale s čistým svědomím Vám mohu doporučit, abyste zanechal dramatických pokusů a věnoval se práci jakékoli, ale jiné."

Berte to s nadsázkou, některé postavy byly prostě těžko uchopitelné a ve srovnání s Tajemstvím docela povrchní, nikoliv ale špatné. Můžeme si vzít například samotného Daniela Landu. Ten si zahrál "hvězdu" Frantu a buď byl úplně civilní a nebo to dokonale zahrál. Ta role mu perfektně sedla a jen škoda, že neměl více výstupů. Na konci už by byl totiž zralý na facku, fracek jeden namyšlenej. 🙂

Překvapením byla krátká rolička Martiny Balogové (první řada Superstar) a ne zrovna malá role zvukaře, kterou si střihnul Emil Zajac (známý z Vyvolených tuším).

Co se týká dalšího obsazení, kdo viděl Tajemství, uvidí ve filmu Kvaska mnoho známých tváří. Zajímavý byl policista Kopecký (Vladimír Marek). Měl jsem neodbytný pocit, že v několika záběrech měl tentýž kostým, který měl i jako pan Tajemný v Tajemství. Snad jen červené rukavice mu chyběly.

Další obsazení přímo na stránkách Kvasky.

A hudba? Ta si zaslouží samozřejmě jedničku s hvězdičkou. U Landy snad ani nelze jinak. Vitas měl pravdu, když hlásil, že je na soundtracku dost chytlavých melodií. Měl pravdu. Soundtrack, který lze poslouchat jako standardní soundtrack z muzikálu, je opravdu povedený.

Kvaska je film ze současnosti. Odkazů a spojek do reálného života nalezneme také bezpočet. Namátkou krátký úryvek z písně Jiřího Korna:

Špatně zaplacený služebník veřejnosti
Právě rozhoduje o vaší maličkosti
A každý z vás má tady vyšší plat
Jak já řeknu tak se musí stát

Sečteno a podtrženo. Nový "filmový muzikál" Kvaska v podání herců divadla Kalich na plátně bude zklamáním pro ty, kdož očekávají strhující podívanou. Pro příznivce Landy a ostatní, kteří se chtějí jen odreagovat u dobrého filmu, přinese příjemný zážitek. Kvaska je nízkorozpočtový film, který bychom mohli zařadit někam mezi Svěrokovu Jízdu a muzikál Tajemství.

Skončíme optimistickou replikou, která by mohla zlidovět: co se dneska posere, tak zejtra bude dobrý.

Krátká recenze od Vidláka zde

Leave a comment

Chystáte nový digitální projekt nebo službu? Potřebujete se hnout z místa? Pomůžu vám to vysochat. Kontaktujte mě: